ГРОШІ

Економіст Савченко: Без кредиту МВФ ситуація для України не катастрофічна, але на нас будуть косо дивитися інші кредитори

Міжнародний валютний фонд (МВФ) із задоволенням дав би гроші Україні, але його не влаштовує недостатня боротьба з корупцією та якість бюджету. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» заявив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.

«Хай навіть Україна не отримає кредиту від МВФ, цей рік зможемо пройти. Із невеликими проблемами для курсу в четвертому кварталі та зі скороченням деяких витратних статей, як правило інвестиційних. Менше будемо будувати, ремонтувати, купувати. Але катастрофічних сценаріїв немає. МВФ може запропонувати (оскільки ми більше ніж рік не працюємо для отримання траншів) перейти до нової програми. Тоді нова програма буде готова тільки на кінець 2021 року. Ситуація не катастрофічна, але напружена для нас. Тому що за своїми кредитними лініями на нас будуть косо дивитися Європейський союз, Світовий банк та інші кредитори», – підкреслив Савченко.

Він переконаний, що бажання продовжувати співпрацю з Україною у МВФ є.

«МВФ із задоволенням дав би нам гроші. Тому що є на це політична воля у головного акціонера – США. У нього дві головні претензії. Перша – недостатня боротьба з корупцією, непрозоре призначення і звільнення керівників нових антикорупційних органів. Другий момент – недостатня якість бюджету, надто оптимістичні дані стосовно доходів і темпів зростання. Вони впевнені, що потрібно реалістичніше вказати доходи, зменшити їх, а тоді і переписати видаткову частину. Усе це призводить до перегляду бюджету. Є ще технічні питання, але вони не відіграють значної ролі», – зазначив співрозмовник.

За його словами, Україна й далі закриває наявні проблеми коштом кредитів. Витрати з їх обслуговування вже сягнули 12% ВВП.

«Минулий рік Україна провела непогано – падіння було на рівні 4,5% ВВП. Наше падіння було не таким суттєвим, як передбачали. Хоча робочих місць знищили дуже багато, капітальні інвестиції впали на 40% – це багато. Практично всі наші проблеми ми покриваємо завдяки дорогим кредитам. Зовнішні спекулянти нас не залишили і далі заводять гроші. Обсяги, звичайно, разів у п’ять упали, але ця можливість і далі їх приваблює, тому що гарні умови – 11–12%. У доларах це колосальна прибутковість. Певною мірою це нас рятує, але, з іншого боку, борговий тягар нависає над країною. На обслуговування – виплату відсотків і погашення боргів – іде приблизно 12% ВВП», – резюмував Савченко.

28 лютого радник президента України Володимира Зеленського з питань економіки Олег Устенко заявив, що затримання із кредитуванням МВФ пов’язане з логістикою. Він пояснив, що неможливо «просто взяти і змінити українське законодавство». Процедури підготовки і переговорів з експертами зайняли багато часу. «Як тільки будуть проголосовані ініціативи президента, ми можемо сказати, що з нашого боку ми виконали те, що обіцяли виконати не тільки МВФ, але й українському суспільству. Ми не робимо це для когось», – підкреслив Устенко.

Україна співпрацює з МВФ за новою програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. За нею передбачено виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Як говорив міністр фінансів Сергій Марченко, Київ очікував отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця року, але цього не сталося.

21–23 грудня 2020 року місія МВФ розпочала перегляд угоди з Україною.

13 лютого постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман повідомив, що місія Фонду завершила роботу, але рішення про перегляд програми не ухвалено. «Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», – зазначив він.

25 лютого директор пресофісу місії Фонду в Україні Джеррі Райс заявив, що місія МВФ вважає продуктивними дискусії з Україною, але деякі питання залишилися невирішеними. Серед таких питань він назвав посилення управління банківським наглядом Національного банку, дефіцит бюджету, фіскальні ризики, а також зміцнення системи правосуддя. За словами Райса, він нічого не знає про строки подальших переговорів.

Олена ПОСКАННА
журналістка, редакторка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»