ПУБЛІКАЦІЇ

Небезпечний вірус, біотероризм і роботи замість людей. Які прогнози Білла Гейтса вже справдилися і що він ще передбачив. Головне

Якщо щось і здатне знищити понад 10 млн осіб, це буде вірус, а не війна

2015 року, виступаючи на конференції TED Talk, Гейтс передрік загрозу нового вірусу, який буде «небезпечнішим за війни та ракети», і попередив, що людство «не готове до наступного спалаху епідемії».

«За часів мого дитинства ми найбільше боялися ядерної війни. Тому в усіх у підвалах були бочки із запасами води і консервів. У разі ядерного удару ми мали спуститися вниз, зачаїтися і виживати на цих запасах. Зараз найбільша загроза глобальної катастрофи має вже не такий вигляд. Якщо щось і здатне знищити понад 10 млн осіб протягом найближчих десятиліть, найімовірніше, це буде особливо небезпечний вірус, а не війна. Не ракети, а мікроби. Ми витрачаємо величезні кошти на засоби ядерного стримування, водночас виділяємо дуже мало коштів на запобігання епідеміям», – говорив Гейтс шість років тому.

ВІДЕОТой самий виступ Білла Гейтса на TED Talk 2015 року. Відео: Олег Дубина / YouTube

Коли навесні 2020 року почалася пандемія коронавірусу, багато хто пригадав цей виступ засновника Microsoft. Відео почали тиражувати в мережі, з’явилися чутки про причетність Гейтса до створення нового штаму вірусу. Прибічники теорії змови запевняли, що комп’ютерний мільярдер затіяв це все, щоб легально імплантувати людям чипи під виглядом вакцини.

Сам Гейтс в інтерв’ю CNN назвав ці чутки «дурними й дивними». Його виступ відбувався, коли в Африці вирувала епідемія лихоманки Ебола, про що Гейтс і згадував у своїй промові. Проте виявилося, що він частково має рацію: людство досі не впоралося з епідемією COVID-19, яка спалахнула майже рік тому.

За даними американського Університету Джонса Гопкінса, загальна кількість інфікованих у світі станом на 11 лютого перевищила 107,3 млн, із них понад 60 млн вилікувалося, а майже 2,4 млн померло.

Маленький комп’ютер-гаманець замінить майже все, що ви носите із собою, і зберігатиме тисячі фотографій ваших дітей

1995 року Гейтс опублікував книжку «Дорога в майбутнє», у якій описував, як технології вплинуть на життя людини і як зміниться суспільство з розвитком IT-індустрії. У книжці було кілька конкретних прогнозів, частина з яких підтвердилися за чверть століття. Наприклад:

♦ «Глобальна інтерактивна мережа змінить нашу культуру настільки ж глибоко, як друкований прес Гутенберга – Середньовіччя», – писав Гейтс у своїй книжці про інтернет. В одному зі старих інтерв’ю він також говорив, що в кожного буде електронна пошта і відеоконференцзв’язок.

♦ Передбачив появу смартфонів, які в 1990-х описав як «маленький комп’ютер-гаманець», який «замінить майже все, що ви носите із собою сьогодні», і «зберігатиме тисячі фотографій ваших дітей».

Гейтс зі своєю книжкою 1995 року «Дорога в майбутнє». Фото: gatesnotes.com

1999 року, за часів абсолютного панування кнопкових телефонів, Гейтс уже в іншій своїй книжці – «Бізнес зі швидкістю думки» – знову пророкує появу смартфонів, які буде винайдено за кілька років.

«Люди будуть носити із собою невеликі пристрої, які дадуть їм змогу весь час залишатися на зв’язку і використовувати комп’ютери, хай де вони перебуватимуть. Вони зможуть перевіряти новини, подивитися на заброньовані рейси, одержувати інформацію з фінансових ринків, по суті, робити все, що завгодно, на цих пристроях», – наполягав Гейтс.

♦ Передбачив появу соціальних мереж і їхнє швидке зростання. Свій аналіз він повторив і кілька років тому, написавши, що «приватні вебсторінки для ваших друзів та членів сім’ї стануть нормою й дадуть вам змогу переписуватися і планувати події».

Однак Гейтс не зміг передбачити, що крім полегшення комунікації, соцмережі «будуть фільтрувати різні думки». У цьому він зізнався у своєму блозі на GatesNotes, присвяченому 25-річчю книжки.

«Я здивований, що соціальні мережі одночасно об’єднують нас і сприяють створенню більш поляризованої атмосфери. Я не очікував, що стільки людей вибере відфільтрувати іншу точку зору і зміцнити свої власні думки», – написав він.

Розумна реклама стане нормою для більшості пристроїв

1999 року у згаданій книжці «Бізнес зі швидкістю думки» Гейтс робить ще кілька точних прогнозів, а саме:

♦ Пророкує сайти для порівняння цін різних виробників. «З’являться автоматичні сервіси для порівняння цін у магазинах. Вони дадуть змогу людям бачити ціни з різних сайтів і без зайвих зусиль знаходити найдешевший продукт незалежно від сфери», – писав він.

♦ Одним із перших передбачає, що всі фінансові операції в майбутньому будуть здійснювати через інтернет, чим, по суті, пророкує появу онлайн-банкінгу. Плюс не сумнівається, що частину медичних послуг теж будуть надавати через мережу: «Люди будуть оплачувати рахунки, вирішувати свої фінансові проблеми і спілкуватися зі своїми лікарями онлайн».

♦ Припускає, що з’являться сервіси з відеомоніторингу будинку: «Потокове відеоспостереження вашого будинку стане нормою й інформуватиме вас про те, хто приходив, поки вас не було».

♦ Передбачає появу цільової реклами, тобто реклами, яка вибірково відображається для конкретного інтернет-користувача відповідно до його інтересів. До того ж сферу інтересів користувача визначають через безліч чинників, зокрема пошукові запити, які він робить у мережі.

«Розумна реклама стане нормою для більшості пристроїв. Вони знатимуть ваші споживчі переваги і показуватимуть рекламу, пов’язану з вашими інтересами», – писав Гейтс більше ніж 20 років тому.

♦ Не сумнівається в появі інтерактивного телебачення, яке поєднує в собі класичне ТБ і передові інтернет-технології: «Телемовлення буде з’єднуватися з інтернетом і пропонувати посилання на вебсайти, які пропонують додатковий контент на задану тему».

Я був надто оптимістичним, коли писав про зростання цифрових помічників

Серед численних прогнозів Гейтса були й ті, які не справдилися. Наприклад:

♦ Він вважав, що з часом на вулицях міст з’являться кіоски або своєрідні телефонні будки, але не для дзвінків, а для виходу в інтернет і сеансів відеозв’язку.

♦ Прогнозував різке зростання і розвиток послуг віртуального цифрового помічника – вбудованого сервісу, який фактично виконуватиме роль особистого секретаря при користувачеві: плануватиме робочий і домашній графіки, шукатиме інформацію, нагадуватиме про заплановані зустрічі. Гейтс уявляв, що такі сервіси стануть повноцінною заміною реального секретаря, але помилився.

«Я був надто оптимістичним, коли писав про зростання цифрових помічників. Так, у нас є Cortana, Siri й Alexa, але їхнє функціонування далеке від того багатого досвіду, який я припускав 1995 року», – писав Гейтс у листопаді 2020-го.

ВІДЕОБілл Гейтс розповідає про прогнози, які дав 25 років тому у своїй книжці «Дорога в майбутнє». Відео: Bill Gates / YouTube

♦ Вплив інтернет-технологій на умови життя в мегаполісах. Гейтс припускав, що розвиток IT-сервісів дасть змогу відчутну частину роботи виконувати з дому, у підсумку зникне потреба, по-перше, добиратися в офіс, по-друге, орендувати або купувати квартири ближче до центру, що обходиться відчутно дорожче для сімейного бюджету.

Частково припущення Гейтса виправдалися, щоправда, не так через розвиток інтернет-сервісів, як через вимушені карантинні обмеження під час пандемії коронавірусу.

«Ми вже бачимо, як деякі із цих ефектів починають виявлятися зараз, оскільки офісні працівники залишаються вдома через COVID-19. Microsoft нещодавно заявила, що виконання деякої роботи з дому (менше ніж 50% часу) стане нормою навіть після закінчення. Думаю, протягом найближчих років ця тенденція посилиться», – писав уже 2020-го Гейтс.

Одна з основних загроз майбутнього – це біотероризм

У своїх численних виступах Гейтс уже зробив прогнози на найближче майбутнє, наприклад:

♦ 2015 року у своєму щорічному зверненні він передбачив, що новітні технології переможуть голод в Африці, оскільки підвищать продуктивність сільського господарства на Чорному континенті.

«За 15 років цей жахливий парадокс зникне завдяки інноваціям. Науковці вже розробили поліпшені добрива і рослини, які дають більше врожаю, мають високий вміст поживних речовин та імунітет до різних захворювань. Теоретично за допомогою цих ресурсів африканські фермери зможуть подвоїти свої врожаї», – писав Гейтс.

♦ 2016 року в есе на сайті Project Syndicate припустив, що до 2035 року у світі практично не залишиться бідних країн.

«Практично всі країни будуть мати доходи трохи нижчі за середній рівень або ще вищий достаток. Держави перейматимуть досвід своїх успішніших сусідів і процвітатимуть завдяки новим вакцинам, поліпшеному насінню і цифровій революції», – писав Гейтс.

Фото: ЕРА

♦ Того самого 2016-го він зробив ще один прогноз: що за 15 років вітрова, сонячна та інші види поновної енергетики забезпечуватимуть електрикою більшу частину планети.

♦ 2017 року під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції він заявив, що одна з основних загроз майбутнього – це біотероризм, повідомляло The Guardian. Гейтс передбачає, що протягом найближчих 10–15 років терористи зможуть синтезувати смертельні штами грипу або запустити епідемію віспи, що стане загрозою для десятків мільйонів людей на планеті.

♦ 2017 року в інтерв’ю журналу Quartz він припустив, що протягом найближчих 20 років роботи займуть мільйони робочих місць. Щоб уникнути соціальної катастрофи, Гейтс запропонував установити податок на роботів, а людям, які втратили роботу, – безумовний основний дохід або інші види допомоги та перенавчати їх.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»