ПУБЛІКАЦІЇ

Програмісти, інженери, економісти. Перша п’ятірка вихідців з України, які стали мільярдерами у США

Олександр Ровт, уродженець Мукачева, статки $1,3 млрд

68-річний американський промисловець, мільярдер, власник низки великих підприємств у хімічній галузі, почесний генеральний консул України в Угорщині народився 1952 року в Мукачеві. У 21 рік закінчив Львівський торговельно-економічний інститут і переїхав до Угорщини, де працював вантажником, продавцем, товарознавцем, завідувачем продовольчого магазину, начальником районного управління оптово-роздрібного збуту, керівником елітного угорського курорту.

Фото: ForumDaily.com

1985 року Ровт іммігрував у США, де спочатку працював у гастрономі, а потім у ювелірному магазині. Зараз він очолює нью-йоркську корпорацію IBE Trade Corporation, що спеціалізується на виробництві та продажі хімічних добрив. Окрім того, Ровт робить значні інвестиції в нерухомість: 2012 року він за $294 млн купив хмарочос на Мангеттені, усього мільярдер володіє майже 300 будівлями, усі вони переважно розташовані в Нью-Йорку.

2008 року американський журнал Forbes уперше заніс бізнесмена до списку 400 найбагатших людей планети, оцінивши його капітал у $1,57 млрд. На той момент його корпорація займала понад 12% світового ринку аміаку і приблизно 6% ринку аміачної селітри. Окрім того, Ровт володів акціями концерну «Стирол» і сєвєродонецького підприємства «Азот», які 2010 року продав бізнесмену Дмитрові Фірташу. Цього року в рейтингу Forbes підприємець зі статками $1,3 млрд посідає 1613-те місце. Зменшення капіталу видання пояснило збитками компанії через війну в Україні, де Ровт продовжує вести бізнес.

У лютому 2020 року Ровт і його компанія подали в суд на нардепа від «Слуги народу» Олександра Дубінського і компанію «Студія «1+1». Скрін повістки до суду Південного округу штату Нью-Йорк опублікував у Facebook друг мільярдера і його представник в Україні, колишній голова Луганської та Закарпатської обласних адміністрацій Геннадій Москаль. За його словами, аналогічна повістка надійшла й кінцевому бенефіціару телеканала «1+1» бізнесмену Ігореві Коломойському.

Ровт звинуватив Дубінського й Коломойського в поширенні неправдивої інформації про себе і висунув вимогу щодо матеріальної компенсації. Раніше Дубінський писав, що мільярдер нібито пропонував хабар за призначення своєї людини на посаду директора Одеського припортового заводу. У лютому 2021 року видання «Букви» писало, що розгляд справи затягується через українську сторону.

Майкл Польські, уродженець Києва, статки $1,5 млрд

71-річний магнат, власник компанії Invenergy, що спеціалізується на поновній енергетиці, Майкл Польські 1976 року разом зі своєю вагітною дружиною Маєю емігрував із Києва у США. У подружжя було в запасі всього $500. 26-річний емігрант і випускник Київського політехнічного інституту розіслав своє резюме сотням різних компаній і здобув посаду інженера на електростанції невеликої будівельної фірми.

Фото: invenergy.com

1991-го Польські заснував у Чикаго компанію Polsky Energy, перейменовану згодом на SkyGen Energy, яка стала потім одним із найбільших незалежних виробників електроенергії у США. 2000 року він продав компанію за $450 млн. Нове підприємство випускало генератори на газовому паливі, які за пікових навантажень мережі швидко підвищували продуктивність і видавали електрику. За 10 років він продав SkyGen за $450 млн і заснував іншу компанію – Invenergy, що займається вітровою електроенергетикою.

2003 року подружжя Польські розлучилися, причому 55-річній власниці картинної галереї Маї Польські дісталася після процесу розлучення половина статків чоловіка – $184 млн. За даними NBC News, на той момент це була безпрецедентна для історії американських процесів розлучення сума. Більша частина відступних, отримана дружиною після розлучення, не підлягала оподаткуванню.

За інформацією Forbes, сьогодні статки Польські оцінюють у $1,5 млрд, а компанія Invenergy вартістю $10 млрд є у США другим за величиною виробником на ринку вітроенергетики.

Макс Левчин, уродженець Києва, статки $2,7 млрд

Відомий американський програміст і фахівець у сфері фінансових технологій Макс Левчин народився 45 років тому в Києві в родині поета і прозаїка Рафаеля Левчина і художниці, перекладачки та програмістки Ельвіни Зельцман. 1991-го сім’я Левчина іммігрувала у США, здобула там політичний притулок. Майбутньому мільярдерові тоді було 16 років, він знав англійську на достатньому рівні, щоб вступити в Іллінойський університет, а після його закінчення виїхати працювати у Кремнієву долину.

Фото: ЕРА

Перш ніж прославитися на весь світ, Левчин запустив три стартапи, жоден із яких не дав йому прибутку. 2002 року ситуація змінилася, коли eBay Inc., американський гігант, що надає послуги інтернет-аукціонів та інтернет-магазину, придбав за $1,5 млрд платіжну систему PayPal, одним із засновників і головних розробників якої був молодий програміст із Києва Макс Левчин. Угода миттєво зробила його мільйонером зі статками $34 млн.

2013 року Левчин став єдиним айтішником з українськими коренями, якого занесли до рейтингу найуспішніших людей світу, молодших за 40 років. Тоді Forbes оцінював його статки у $100 млн. 2014-го Левчин запускає ще один стартап – Slide, один із сервісів якого призначений для зручного відображення великої кількості фотографій для користувачів соціальної мережі MySpace. 2010-го Google купив Slide, за інформацією TechCrunch, сума угоди становила $182 млн.

До початку 2021 року ще один стартап Левчина – інтернет-сервіс з онлайн-продажу Affirm – здійняв фурор на ринку фінансових технологій. За даними Forbes, акції однойменної компанії миттєво зросли на 98%, піднявши її ринкову вартість до неймовірних $23,6 млрд. Після успішного виходу на біржу різко зросла в ціні й 11-відсоткова частка одного з чотирьох засновників Affirm та її гендиректора – Макса Левчина. Тепер його частку в бізнесі оцінюють у $2,7 млрд, що робить Левчина новим мільярдером у сфері фінансових технологій.

Детальніше про Левчина можна прочитати у статті «»В іммігранті добре те, що тобі немає чого втрачати».

Ян Кум, уродженець Києва, статки $9,9 млрд

Американський хакер і програміст Ян Кум прославився як засновник одного з найпопулярніших у світі безоплатних месенджерів WhatsApp. За даними Statista, тільки в жовтні 2020 року WhatsApp користувалося понад 2 млрд людей.

Фото: ЕРА

45-річний Кум народився в Києві, виріс у місті Фастів Київської області. 1992-го майбутній мільярдер, якому тоді виповнилося 16 років, разом із мамою та бабусею іммігрував у США. Сім’я жила на допомогу, щоб зводити кінці з кінцями, юнак брався за будь-яку роботу, зокрема мив підлогу у продуктовому магазині. Згодом Кум вступив до Університету штату Каліфорнія в Сан-Хосе, але кинув навчання заради роботи в компанії-розробника популярної в інтернеті пошукової системи Yahoo.Наприкінці 1990-х познайомився і потоваришував із майбутнім партнером по бізнесу Браяном Ектоном.

2009 року Кум і Ектон створюють WhatsApp. 2014-го популярний месенджер купила компанія Facebook за рекордні $19 млрд. Ця покупка стала найбільшою угодою в історії стартапів, перевершивши найбільше на той час придбання Facebook – купівлю сервісу Instagram за $1 млрд.

Унаслідок цієї угоди Кум зі статками $6,8 млрд миттєво став мільярдером і найбільшим індивідуальним акціонером соцмережі після її засновника Марка Цукерберга. Навіть більше, тоді ж новоспечений мільярдер увійшов до ради директорів Facebook. За оцінкою Forbes, до початку 2021 року статки Кума дорівнювали $9,9 млрд.

Кум відомий і як щедрий благодійник. Він пожертвував акції Facebook на суму $1,15 млрд різним благодійним організаціям, зокрема своєму Фонду сім’ї Кум.

Леонід Блаватник, уродженець Одеси, статки $31,5 млрд

Громадянин США і Великобританії, мільярдер і бізнесмен Леонід Блаватник народився 63 роки тому в Одесі. Згодом його сім’я переїхала в Ярославль, де він закінчив фізико-математичну школу, у виш вступив у Москві, обравши для себе спеціальність «інформатика». У 21 рік кинув навчання і разом із сім’єю емігрував із СРСР у США, де здобув наукові ступені Колумбійського університету і Гарвардської школи бізнесу.

Скріншот: Welcome / YouTube

1986 року заснував свою основну компанію Access Industries і зайнявся інвестиціями в різні види індустрії. За п’ять років він разом зі своїм другом і однокурсником, російським мільярдером Віктором Вексельбергом створив ще одну свою головну фірму – російсько-американське спільне інвестиційне підприємство «Ренова», яке займалося спочатку експортом російської сировини.

Згодом Блаватник став одним зі співвласників нафтової компанії ТНК-BP і низки інших російських та західних підприємств металургійної і хімічної промисловості, а також телекомунікаційних фірм, звукозаписної і кінопрокатної компаній.

2003 року від продажу частки ТНК британської BP Блаватник заробив майже $2 млрд, а за 10 років, знову продавши свою частку тепер уже у ТНК-ВР, заробив ще $7 млрд. 2007 року зі статками $7,2 млрд потрапив до рейтингу 50 найбагатших людей у США. 2014-го його визнали однією із найбагатших людей Великобританії, його статки оцінювали майже у $20 млрд.

Блаватник є членом президії Російського єврейського конгресу. Захоплюється кінобізнесом і сучасним мистецтвом. 2011 року пожертвував на будівництво нової галереї музею Tate Modern у Лондоні £260 млн. Це був безпрецедентний внесок в історії найбільшого центру сучасного мистецтва Великобританії. 2014-го він купив за $15 млн гігантський позолочений скелет мамонта авторства художника Деміена Герста. Блаватник також був продюсером кількох бродвейських шоу, включно із The Front Page і Sunset Boulevard.

2017 року у Великобританії «за заслуги у філантропії» здобув від королеви Єлизавети II звання лицаря з титулом «сер».

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»