ПУБЛІКАЦІЇ

Що змогли з’ясувати експерти ВООЗ про коронавірус протягом кількох тижнів роботи в Ухані. Головне

Переговори між ВООЗ і Пекіном про проведення досліджень на тему походження коронавірусу почали кілька місяців тому, але вони просувалися дуже повільно. 5 січня експерти ВООЗ дістали дозвіл на в’їзд від китайської влади, але, за словами генерального директора організації Тедроса Адханома Гебреєсуса, Пекін в останній момент передумав. Китай пояснив затримку відсутністю в експертів ВООЗ деяких документів і труднощами, пов’язаними з підготовкою до приймання делегації.

Китай звинувачували у приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомим агентству Bloomberg, ішлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків. Тодішній віцепрезидент США Майк Пенс говорив, що весь світ міг опинитися у кращому становищі , якби влада Китаю була «відвертішою».

Напередодні візиту експертів ВООЗ китайська влада все частіше поширювала інформацію, що вірус SARS-CoV-2 існував в інших країнах ще до того, як його виявили у КНР у грудні 2019 року, зазначила «Немецкая волна».

14 січня група із 13 науковців прибула в Ухань. Перші два тижні експерти працювали онлайн, оскільки перебували на карантині.

Група експертів ВООЗ прибула в Ухань у січні 2021 року. Фото: EPA

31 січня команда побувала на ринку морепродуктів «Хуанань» в Ухані. Є версії, що саме звідти почалося поширення коронавірусу. Також експерти відвідали один із найбільших ринків міста «Байшачжоу», лабораторії, Уханський інститут вірусології та Уханський центр із контролю за захворюваннями, а також дві лікарні, які першими приймали пацієнтів із COVID-19.

Як розповів агентству Bloomberg американський зоолог Пітер Дашак, який допомагає місії ВООЗ, експерти в Ухані працювали у трьох групах. Науковці зосередили свою увагу на потенційній ролі тварин у передаванні вірусу, його епідеміології та поширенні, а також на результатах дослідження проб довкілля. За словами зоолога, кожен напрям вони розглянули окремо.

Що розповіли науковці на брифінгу

9 лютого на брифінгу експерти розповіли про попередні результати досліджень.

«Чи кардинально ми змінили картину, яка в нас була до цього? Я так не думаю. Чи поліпшилося наше розуміння? Чи додали ми нові деталі до цієї історії? Абсолютно», – сказав експерт ВООЗ із зоонозних інфекцій і продовольчої безпеки, глава групи науковців, які працюють в Ухані, Пітер Бен Ембарек.

Він заявив, що науковці під час досліджень висунули чотири гіпотези:

  • пряме зараження людини від кажанів;
  • передавання вірусу від кажанів проміжному виду, близькому до людини, де він міг адаптуватися для передавання людям;
  • передавання через, наприклад, заморожені продукти. У цьому випадку вірус міг потрапити в Ухань з інших частин країни;
  • лабораторне походження вірусу.

Четверту гіпотезу про лабораторне походження коронавірусу науковці назвали «вкрай малоймовірною», її не братимуть до уваги під час подальших досліджень.

«Гіпотеза про те, що причина всього – витік із лабораторії, вкрай малоймовірна… І це не та гіпотеза, яка потребує подальшого вивчення в межах пошуків джерела походження вірусу», – сказав Бен Ембарек.

Науковець, глава китайської експертної комісії з вивчення коронавірусу Лян Ваньнянь заявив, що гіпотезу про лабораторне походження вірусу відкинули «на підставі серйозного обговорення і дуже ретельного дослідження».

Найреалістичнішою експерти ВООЗ вважають версію передавання вірусу людині від кажанів за допомогою проміжного виду. За словами Бена Ембарека, ця гіпотеза потребує додаткових досліджень. Поки науковцям не вдалося визначити, що це за проміжний вид.

Перші спалахи вірусу було зафіксовано наприкінці 2019 року. Фото: EPA

Глава групи експертів ВООЗ також розповів, що попередні дослідження не виявили доказів великих спалахів COVID-19 в Ухані або де-небудь ще до грудня 2019 року, але водночас дослідники виявили докази поширення інфекції не тільки на ринку морепродуктів «Хуанань» у грудні 2019 року.

Лян Ваньнянь сказав, що ранні дані свідчать про те, що коронавірус міг циркулювати протягом кількох тижнів, перш ніж його виявили в Ухані.

«Це вказує на можливість пропущеної циркуляції в інших регіонах», – сказав він.

Китайський науковець зазначив, що ринок морепродуктів «Хуанань» був одним із перших місць, де з’явився коронавірус, але додав, що поки дослідники не можуть визначити, як він туди потрапив.

Лян Ваньнянь додав, що надалі науковці мають зосередитися, зокрема, на тому, як вірус циркулював серед тварин, перш ніж ним почали заражатися люди.

За словами Бена Ембарека, імовірне також передавання інфекції безпосередньо від кажанів людині або через торгівлю замороженими продуктами харчування, ці версії теж будуть вивчати.

Маріон Купманс, голландська вірусологиня в команді ВООЗ, сказала, що деякі тварини на ринку були сприйнятливими або їх підозрювали у сприйнятливості до вірусу, зокрема кролики і бамбукові пацюки. Вона сказала, що наступним кроком буде уважніше вивчення ферм, звідки привозили тварин на ринок в Ухані, зокрема у регіонах, де водяться кажани.

Маріон Купманс і Пітер Бен Ембарек прибули в Китай у січні. Фото: EPA

Бен Ембарек сказав, що робота з вивчення походження вірусу, яка триває, вказує на кажанів як на ймовірний природний резервуар SARS-CoV-2, але оскільки Ухань не є природним середовищем для кажанів, залишається незрозумілим, як вірус було занесено в місто.

Отже, науковці змогли з’ясувати:

  • украй малоймовірно, що коронавірус має лабораторне походження;
  • головним резервуаром коронавірусу вважають кажанів, а найімовірнішим способом передавання SARS-CoV-2 людині – зараження за допомогою проміжного виду тварин, якого поки не встановлено;
  • до грудня 2019 року спалахів коронавірусу в Ухані або за його межами не фіксували;
  • версії про передавання коронавірусу людині безпосередньо від кажанів або через заморожені продукти потребують вивчення;
  • поки науковці не визначили, як вірус потрапив на ринок морепродуктів в Ухані.

Із кінця 2019 року, коли було зафіксовано перші спалахи, коронавірус поширився по всьому світу. За даними американського Університету Джонса Гопкінса, станом на 10 лютого 2021 року коронавірус у світі підтвердили у майже 107 млн осіб, 2,34 млн хворих померли, 59,8 млн – одужали.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»