ПУБЛІКАЦІЇ

В Україні двічі зірвано постачання вакцини проти коронавірусу. Головне

Що сталося

За даними Bloomberg станом на 18 лютого, у світі зробили більше ніж 186 млн щеплень проти коронавірусу. Вакцинація стартувала ще наприкінці минулого року і наразі триває у 82 країнах. За підрахунками агентства, у всьому світі вводять у середньому приблизно 6,34 млн доз щодоби.

Лідерами за кількістю вакцинованих є:

  • США – понад 57 млн доз;
  • Китай – 40,5 млн доз;
  • Країни ЄС – більше ніж 23,3 млн доз;
  • Великобританія – майже 16,5 млн доз;
  • Індія – майже 9 млн доз;
  • Ізраїль –понад 6,85 млн доз.

Серед згаданих 82 країн досі немає України. Старт масової вакцинації у країні вже двічі відкладали. Щоразу міністр охорони здоров’я Максим Степанов посилався на бюрократичні процедури і «технічні проблеми логістичного характеру», які не дали змоги укластися в обіцяні терміни.

Очікували, що вакцинація в Україні стартує 15 лютого, коли надійдуть перші партії вакцини від AstraZeneca. Але за день до призначеного терміну Степанов повідомив, що постачання затримують до 16–17 лютого. Водночас він підкреслив, що процес відвантаження вже триває.

Глава МОЗ України Максим Степанов. Фото: Міністерство охорони здоров’я України / Facebook

Незважаючи на обіцянку, 16–17 лютого вакцини так і не надійшли в Україну, а терміни знову було перенесено – тепер на кінець місяця. 17 лютого в ефірі телеканала «Україна 24» Степанов заявив, що країна була повністю готовою до початку вакцинації ще два дні тому, але «виникли певні бюрократичні процедури, які затримали прихід вакцини».

«Із приводу конкретної дати можу сказати: приїжджає вакцина – і наступного дня ми починаємо. Перше, чим ми почнемо вакцинуватися – це саме вакцина AstraZeneca, яка виробляється Serum Institute в Індії. Ми дійсно отримали всі документи на реєстрацію вакцин Pfizer, AstraZeneca і Sinovac. Думаю, ми досить швидко зареєструємо», – зазначив глава МОЗ.

14 лютого в ефірі телеканала «Інтер» Степанов говорив, що мобільні медичні бригади для першого етапу вакцинації вже сформовано і вони повністю готові для негайного старту. За словами чиновника, для початку буде залучено 347 мобільних бригад із боротьби з коронавірусом, а всього їх знадобиться 572.

Які вакцини обіцяли завезти в Україну

Станом на 18 лютого відомо про чотири вакцини, про постачання яких є попередня домовленість.

1. Pfizer – перша і найзатребуваніша у світі вакцина проти коронавірусу, її використовує уже більше ніж 60 країн. Ефективність препарату становить 95%. Вакцину спільно розробили американський фармакологічний концерн Pfizer і німецька біотехнологічна компанія BioNTech. У неї є серйозна особливість, яка багато в чому ускладнює логістику, – препарат треба зберігати за температури -60…- 80 ºС.

За офіційною інформацією МОЗ, у лютому Україна має отримати 117 тис. доз цієї вакцини в межах глобальної ініціативи COVAX.

Цю вакцину дозволено для використання у США, Великобританії, Європейському союзі, Швейцарії, Канаді, Аргентині, Австралії, Чилі, Мексиці, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратах і в багатьох інших країнах.

Фото: depositphotos.com

2. Sinovac – китайська вакцина, розроблена фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech, що спеціалізуються на виробництві вакцин проти гепатиту і грипу. Вона проходила третій етап клінічних випробувань в Індонезії, Туреччині та Бразилії, і в різних дослідженнях продемонструвала від 50,38% до 91,25% ефективності.

Вакцину дозволено для використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії і Туреччині. На сайті Міністерства охорони здоров’я зазначено, що «перша партія вакцини Sinovac Biotech буде поставлена в Україну протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, США, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або ж за централізованою процедурою реєстрації Європейського союзу».

Станом на 18 лютого інформації про доправлення цієї вакцини в Україну немає. 30 грудня минулого року повідомляли, що до кінця лютого 2021-го у країну завезуть перші 700 тис. доз від Sinovac Biotech. Є також імовірність, що постачання китайської вакцини можуть перенести на початок квітня. Загалом у китайської компанії Україна закупить 1,9 млн доз вакцини за ціною 504 грн за дозу. Для українців щеплення буде безплатним.

Фото: depositphotos.com

3. AstraZeneca – друга за затребуваністю у світі вакцина, її використовують уже в більше ніж 40 країнах. Це спільна розробка Оксфордського університету і британсько-шведської компанії AstraZeneca. Вакцину дозволено для використання в Європейському союзі, Бразилії, Аргентині, Великобританії, Мексиці та інших країнах. Ефективність вакцини, за твердженням компанії-розробника, становить 82%.

AstraZeneca менш вимоглива, ніж інші вакцини, до температури і її можна зберігати за +2…+8 ºС.

Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз від AstraZeneca/Oxford у межах глобальної ініціативи COVAX. За словами міністра Степанова, найближчим часом мають прибути перші 500 тис. доз.

Фото: depositphotos.com

4. Novavax – розробка однойменної американської фармацевтичної компанії. Вакцина наразі на третій, фінальній, стадії клінічних випробувань; планують подавати документи в Управління із санітарного нагляду за якістю продуктів харчування і медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в першому кварталі 2021 року.

Попередньо заявлена ефективність цієї вакцини становить 89%.

Фото: depositphotos.com

«Наша держава продовжує активні переговори з усіма надійними виробниками, щоб збільшити доступ українців до ефективної та безпечної вакцини», – ідеться на профільному сайті МОЗ.

Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) хочуть охопити вакцинацією. Опитування засвідчило, що вакцинуватися проти коронавірусу готові 52% українців. За словами міністра Степанова, на вакцинацію в держбюджеті на 2021 рік передбачено 3,9 млрд грн.

Як Україна отримає вакцини

Наразі є кілька способів:

1. У межах COVAX – загальносвітової ініціативи, очолюваної Всесвітньою організацією охорони здоров’я, альянсом низки приватних та урядових організацій щодо вакцин Gavi та Коаліцією за інновації у сфері готовності до епідемій CEPI. Мета COVAX – забезпечити доступними вакцинами країни з низьким і середнім рівнями доходу.

Країни, які не можуть дозволити собі вакцини, отримають їх безплатно через спеціальний фонд. Ті, хто зможуть, заплатять, але ідея в тому, щоб отримати вакцину за меншою ціною, ніж закупівля вакцин у виробників безпосередньо.

Постачання за програмою СOVAX заплановано на кінець лютого. У межах цієї ініціативи Україна може безплатно отримати вакцини для 8 млн людей.

2. Прямі закупівлі в компаній-виробників вакцини коштом державного бюджету.

3. Закупівлі вакцини коштом міжнародних донорів та інших структур, програм Світового банку та Європейського інвестиційного банку.

Фото: ЕРА

Хто першим отримає вакцину

Відповідно до черговості, опублікованої на сайті Міністерства охорони здоров’я, вакцинацію в Україні буде розділено на кілька етапів:

Першими вакцину отримають люди з надвисоким ризиком інфікування і тяжкого перебігу коронавірусної хвороби, а також ті, чия робота критично важлива в умовах пандемії.

Зокрема, ідеться про медичних працівників та персонал закладів охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу хворим на COVID-19. Таких людей у державі нараховують 367 тис.

На першому етапі вакцинацію проводитимуть мобільні бригади з імунізації.

Другий етап вакцинації передбачає захист для медпрацівників та персоналу всіх закладів охорони здоров’я, які надають медичну допомогу хворим. Також вакцину отримають пожильці будинків для людей похилого віку та персонал цих закладів.

На цьому етапі можна буде вакцинуватися за допомогою мережі первинної медичної допомоги і мобільних бригад з імунізації.

За попередніми підрахунками, у цьому випадку вакцина знадобиться 3 млн людей.

Фото: ЕРА

На третьому етапі передбачено вакцинацію людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби, а також тих, хто підтримує безпеку і життєдіяльність держави. Наприклад, співробітників служби з надзвичайних ситуацій, Національної поліції, військовослужбовців тощо.

На цьому етапі також можна буде вакцинуватися за допомогою мережі первинної медичної допомоги і мобільних бригад з імунізації.

Третій етап передбачає вакцинацію майже 7 млн осіб.

Четвертий етап також передбачає вакцинацію людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби і тих, хто підтримує безпеку та життєдіяльність держави. Окрім того, передбачено процедуру вакцинації для українських громадян на тимчасово окупованих територіях. На цьому етапі буде вакциновано, зокрема, співробітників місць позбавлення волі та/або слідчих ізоляторів, а також громадян, які відбувають покарання.

На цьому етапі теж можна буде вакцинуватися за допомогою мережі первинної медичної допомоги і мобільних бригад з імунізації.

На четвертому етапі обіцяють вакцинувати приблизно 11 млн громадян.

На фінальному, п’ятому, етапі, буде вакциновано ту категорію дорослого населення, яка не ввійшла в попередні чотири етапи. За наявності достатньої кількості вакцини цей етап може відбуватися одночасно з попередніми.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»