ГРОШІ

Карасьов: Українська «стратегія» розвитку авіапрому – це спроба галузевих лобістів вибити бюджетні гроші

Програма Кабінету Міністрів з розвитку в Україні авіабудування не розв’яже проблем галузі, а допоможе лобістам отримати гроші з держбюджету, заявив політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, коментуючи агентству «Українські новини» ухвалення державної цільової науково-технічної програми розвитку авіаційної промисловості на 2021–2030 роки.

11 листопада минулого року на засіданні уряду схвалили концепцію програми, її сумарний бюджет становить 40 млрд грн на весь період, повідомляла пресслужба Мінекономіки у Facebook.

Карасьов зазначив, що Boeing протягом останніх кількох років лише в розроблення однієї нової моделі Dreamliner та її виробництво інвестував майже $1 млрд, та у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції додатково зробив запит на допомогу з бюджету в розмірі $60 млрд, а на Airbus бюджет Франції виділив €15 млрд – і це не на розроблення, а на підтримку життєдіяльності під час кризи.

«Тому $1,3 млрд на 10 років – це просто сміхотворна сума для капітало- та інвестиційноємної авіаційної індустрії. Але і це не головне: Україна постійно випрошує кредити МВФ та інших міжнародних фінансових інститутів на фінансування дефіциту бюджету. Чому МВФ або хтось інший повинен фінансувати розвиток комерційних проєктів для України? Для цього є інші інститути, хоча б ЄБРР. Але українська «стратегія» розвитку авіапрому не є і комерційним проєктом – це чистої води спроба галузевих лобістів вибити бюджетні гроші. Ну давайте будемо говорити серйозно: скільки сьогодні в Україні реально «живих» підприємств авіаційної галузі? Їх можна перерахувати на пальцях однієї руки – ось вони й проштовхують виділення грошей із бюджету, а наявність будь-якої, навіть самої нелогічної і поганенької програми – це вже формальна законна можливість отримати рядок у бюджеті», – заявив Карасьов.

Експерт додав, що в Україні є тільки дві компанії, які можуть випускати авіапродукції, «Українські новини» зазначають, що йдеться про «Мотор Січ» та «Антонов».

«Ми знаємо, як називається єдина компанія, яка може виробляти двигуни, ми знаємо, як називається єдина компанія, яка виробляє літаки, – сказав політолог. – Самі посудіть, про який розвиток авіапрому може йти мова, якщо перша  приватна компанія, а друга  напівжива державна, й обидві випрошують гроші з бюджету замість того, щоб продавати свою продукцію і заробляти гроші. Це свідчить і про якість тієї продукції, яку ніхто не поспішає купувати».

Він підкреслив, що в урядовій програмі немає ні характеристик авіатехніки, ні інформації про масштаби виробництва або ринки збуту, а також перспектив внутрішнього споживання авіаційної техніки: для військових чи екстрених служб або для пасажирських перевезень. Карасьов нагадав про проєкт зі створення та закупівлю українських палубних вертольотів для Військово-морських сил.

«Навіщо викидати бюджетні гроші та купувати для Міноборони такі вертольоти, якщо Україна не має у своєму розпорядженні кораблі, на які вони можуть сідати? – заявив політолог. – Обіцянка купити три літаки Ан за бюджетні гроші – це поки тільки обіцянка. Це ще не гроші, які дозволять платити зарплати робітникам та інженерам, фінансувати закупівлю необхідних матеріалів і комплектуючих. Трьома Анами за бюджетні гроші ми авіапром не піднімемо  повинне бути постійне завантаження і заводів, і їхніх суміжників-постачальників. Далі: ніхто не хоче говорити про те, що Україна випускає морально застарілу авіатехніку, а її основна конкурентна перевага  дешевизна. Гаразд, зберуть ці три літаки за бюджетні гроші  поставимо їх в ангарі та будемо ними пишатися!»

Він вважає урядову програму з розвитку авіапрому мріями.

«Візьмемо хоча б такий пасаж із неї, як залучення інвесторів у галузь. Усі прекрасно розуміють, що Україна на «Мотор Січі» створила такий прецедент, який відлякає від неї будь-якої розсудливого інвестора. Другий момент  знову поновилися розмови про перегляд приватизації. Як на Україну будуть дивитися інвестори, які, наприклад, захочуть для реалізації великих проєктів узяти участь у корпоратизації держпідприємств авіагалузі з подальшим створенням спільних підприємств? Сьогодні Україна втілює собою повний хаос і відсутність гарантій, що виключають можливість стратегічного планування, адже авіапром  це планування на десятиліття вперед», – заявив Карасьов.

Експерт вважає програму продуктом активності лобістів.

«Нумо згадаймо, як влада та віцепрем’єр осоромилися із заявами про запуск космічних ракет до 30-річчя незалежності України: вони зробили гучні заяви, а космічне агентство відкрито заявило, що це нереалістичний намір. Те ж відбудеться і з програмою розвитку авіапрому  комусь за неї буде соромно, а комусь і доведеться відповідати за неефективне витрачання бюджетних коштів», – вважає директор Інституту глобальних стратегій.

Він підкреслив, що для індустрії та промисловості не знайшлося місця в порядку денному присвяченого головним реформ форуму «Україна 30».

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»