СВІТ

Політолог Месежніков: «Супутник V» уже виявив свій отруйний вміст у Словаччині

Прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович, як типовий популіст, хотів урятувати націю і таємно домовився з Москвою про постачання «Супутник V», що призвело до політичної кризи у країні. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» заявив словацький політолог, глава Інституту громадських проблем Григорій Месежніков.

«Супутник V» уже виявив свій отруйний вміст у Словаччині. Після постачання першої партії вакцини у країні розгорілася справжнісінька політична криза. Розв’язують питання, чи залишиться уряд. Усе серйозно. Матовича можуть відкликати, але за ним – найбільша фракція і найсильніша партія в цій коаліції. Якщо не домовляться, а партії «За людей» та «Свобода і солідарність» вийдуть із коаліції, уряд утратить легітимність. Потім уже тільки дострокові вибори. Сподіваюся, до такого не дійде. Але те, що буде дуже гаряче, – факт», – пояснив співрозмовник.

За його даними, прем’єр-міністр країни організував постачання російської вакцини таємно і не проінформував про свої плани главу держави.

«Зараз на всіх своїх ресурсах запалюють проросійські тролі. «Супутник» став для них натхненням. Вони тільки про цю «рятівну» роль Росії й пишуть. Найприголомшливіше – що Матович ніколи не належав до категорії проросійських політиків. Він, як типовий популіст, хотів «урятувати націю». Тому таємно домовився з Москвою і, порушивши всі правила, усі формальні протоколи, у вихідні скерував літак міністерства оборони Словаччини в Росію, який і доправив партію вакцини. у нас, за конституцією, головнокомандувач – президент, а Матович навіть не проінформував главу держави про свої плани. Навіть більше, глава уряду примудрився приїхати в Кошице та урочисто зустрічати літак із російською вакциною, що дуже обурило партнерів по коаліції. Вони заявили, що це найгірше з того, що відбулося у Словаччині», – розповів Месежніков.

Він зазначив, що, за європейськими нормами, щеплення несертифікованою вакциною не визнають у Євросоюзі.

«ЄС ухвалив рішення про запровадження посвідчення про вакцинацію, яке дає право вільно пересуватися країнами, а «Супутник V» до переліку визнаних вакцин не входить. Матович уже заявив, що буде домагатися визнання російської вакцини в ЄС. Отже, Матович заковтнув наживку російської гібридної війни і тепер автоматично стає лобістом вакцини «Супутник V». Він не подумав, а зараз йому вже нікуди відступати», – сказав Месежніков.

Він розповів, що норми Євросоюзу зобов’язують держави використовувати вакцини, зареєстровані Європейським агентством із лікарських засобів. Усі країни цього правила дотримуються, окрім Угорщини, а тепер уже і Словаччини.

«Проблема в тому, що процес вакцинації нешвидкий, хоча за темпами ми не найостанніша країна ЄС (на сьомому чи восьмому місці), і до того ж, ми зарезервували вакцин навіть більше від нашої потреби. Дефіциту немає. Інша річ – що є труднощі з постачанням. І тому виникають питання. ЄС дозволяє користуватися несертифікованими вакцинами, але тільки після їх схвалення місцевими агентствами. А керівниця Словацького інституту з контролю за лікарськими препаратами сказала, що немає можливості сертифікувати «Супутник V», тому що Росія не надає жодної інформації. Історія із «Супутник V» – це вияв гібридного підходу РФ до геополітики», – резюмував політолог.

Словаччина закупила 2 млн доз російської вакцини «Супутник V». 1 березня у країну прибули перші 200 тис. доз, препарат в аеропорту зустрічав Матович. Через закупівлю російської вакцини у країні почалася політична криза: дві партії заявили про можливість виходу з керівної коаліції.

Вакцину «Супутник V», розроблену центром імені Гамалії, зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас група російських учених зазначала, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – гарячку, втрату нюху, підвищений тиск.

Словаччина другою в Європейському союзі після Угорщини отримала «Супутник V» (вакцинація російським препаратом в Угорщині розпочалася 11 лютого).

Олена ПОСКАННА
журналістка, редакторка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»