СВІТ

Глобальний рівень свободи падає 15-й рік поспіль — Freedom House

Рівень свободи у світі падає 15-й рік поспіль, тривалий демократичний спад поглиблюється. Про це йдеться в щорічному звіті «Свобода у світі 2021», який 3 березня оприлюднила міжнародна правозахисна організація Freedom House.

Майже 75% населення планети 2020 року жило у країнах, де знизився рівень свободи, ідеться у звіті. Спад призвів до тверджень про нібито неповноцінність демократії. Прихильниками цієї ідеї у Freedom House називають офіційних осіб Росії та Китаю, які прагнуть посилити свій міжнародний вплив, ухиляючись водночас від відповідальності за зловживання, а також антидемократичних діячів усередині демократичних держав.

Кількість вільних країн скоротилася до 82. Частково вільними експерти назвали 59 держав, невільними – 54.

Інфографіка: freedomhouse.org

Авторитарні режими використали пандемію коронавірусної інфекції для зміцнення своєї влади і придушення опозиції. У зв’язку з пандемією демократичні форми правління неодноразово вдавалися до дискримінаційних обмежень, зокрема йдеться про права на пересування і на свободу зібрань, ідеться у звіті.

Тенденції згортання свободи виявилися в Китаї, Росії, Венесуелі, Білорусі та інших країнах. Окрім того, 2021 року Індія перейшла з вільних країн у розряд частково вільних.

«Замість того, щоб бути поборником демократичної практики та противагою авторитарному впливу таких країн, як Китай, [прем’єр-міністр Індії Нарендра] Моді і його партія трагічно підштовхують саму Індію до авторитаризму», – ідеться у звіті.

Також експерти кажуть, що останні тижні президентства Дональда Трампа у США «характеризувалися безпрецедентними нападами на одну з найпомітніших і найвпливовіших демократій у світі».

Україна у звіті зберегла статус частково невільної країни.

«Щоб повернути назад глобальний перехід до авторитарних норм, прихильникам демократії, які працюють за свободу у своїх країнах, знадобиться міцна солідарність із боку союзників-однодумців за кордоном. Демократію сьогодні обложено, але не переможено. Її стала популярність у більш ворожому світі та її наполегливість після руйнівного року є ознаками стійкості, які віщують гарне майбутнє свободи», – вважають автори звіту.

Карта зображує «виключно рівень свободи в певних країнах або територіях і не завжди відтворює національні кордони держав», повідомили у Freedom House Ukraine. Інфографіка: freedomhouse.org

«Свобода у світі» – щорічна доповідь Freedom House, яку публікують із 1973 року. У ній оцінюють стан політичних прав і громадянських свобод у всьому світі. Доповідь складається із цифрових рейтингів і допоміжних описових текстів для 195 країн та 15 територій.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»