ГРОШІ

Нацбанк України підвищив облікову ставку до 6,5%

Національний банк України ухвалив рішення про підвищення облікової ставки до 6,5% річних. Про це 4 березня під час пресконференції заявив в.о. голови НБУ Юрій Гелетій, трансляцію вели на YouTube-каналі.

За його словами, підвищення відсоткової ставки спрямоване на поступове повернення інфляції до цілі 5% в умовах відновлення української і світової економіки.

На початку 2021 року інфляція прискорилася і вийшла за межі цільового діапазону 5% ± 1 відсотковий пункт, заявили в НБУ.

«Інфляція продовжила прискорення і в лютому. Зокрема, споживча інфляція перевищила прогноз Національного банку, а інфляційні очікування залишилися підвищеними. Водночас фундаментальний інфляційний тиск у січні – лютому загалом відповідав прогнозної траєкторії центрального банку. У перші місяці 2021 року на прискорення інфляції впливала низка чинників. Серед них: подорожчання продуктів харчування і палива; посилення інфляційного тиску з боку країн – торгових партнерів; збереження стійкого внутрішнього споживчого попиту. Крім того, на ціни продовжують впливати ефекти від минулорічного послаблення гривні», – ідеться повідомленні.

У НБУ прогнозують, що інфляція сягне пікових значень у середині цього року, після чого почне сповільнюватися і повернеться в цільовий діапазон у першому півріччі 2022 року.

«Досить швидке відновлення світової та української економіки формуватимуть відчутний інфляційний тиск протягом усього року. Водночас інфляційна динаміка поступово розвернеться внаслідок надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту низької бази порівняння для окремих товарів і підвищення облікової ставки Національним банком», – заявив Гелетій.

Він додав, що НБУ, ухвалюючи рішення, враховував подальше продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом та іншими міжнародними організаціями. За його словами, це допоможе Україні підтримувати міжнародні резерви на рівні приблизно $30 млрд.

У квітні 2019 року Нацбанк уперше протягом двох років знизив ставку – із 18% до 17,5%, потім у липні він знизив її до 17%, у вересні – до 16,5%, у жовтні – до 15,5%, у грудні – до 13,5% . У січні 2020 року облікову ставку знизили до 11% , у березні – до 10%, у квітні до 8%.

11 червня Нацбанк знизив облікову ставку до історичного мінімуму – 6%. ВІд того часу до сьогоднішнього рішення облікової ставки не змінювали.

Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. За допомогою облікової ставки регулятор впливає на інфляцію.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»