ГРОШІ

Президент компанії «Мотор Січ» Богуслаєв про контракт із китайцями: Вони нас обдурили

Президент ПАТ «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв на засіданні комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки 4 березня заявив, що китайські покупці акцій заводу порушили зобов’язання про вкладення $250 млн інвестицій. Відео із засідання комітету опублікував у Facebook журналіст Ігор Соловей.

«Жодного договору про інвестиції з боку китайських товаришів немає. Вони нас обдурили… Немає інвесторів китайських і немає інвестиційної програми. Обіцянки є, у договорі придбання акцій написано: у 2018 році мають $100 млн. І $150 – разом $250 млн – і ні копійки!» – заявив Богуслаєв.

Він також підтвердив, що у 2016 році китайські партнери в критичний момент надали позику на $100 млн, яку потрібно повернути у 2026 році, і підприємство готується це зробити. Він підкреслив, що це не було інвестиціями, і зазначив, що китайці мали для інвестування отримати дозвіл Антимонопольного комітету, чого не було зроблено.

Глава «Мотор Січі» зазначив, що в цій ситуації він і профспілка заводу підтримують рішення президента Володимира Зеленського про введення санкцій стосовно китайських акціонерів, бо «треба покласти край безладу».

«Я проводжу щоденні телемости з китайськими замовниками. Я їм пояснюю: «Якщо я, Богуслаєв, на території Китаю порушуватиму китайські закони, що ви зі мною зробите?» Вони усміхаються. Так і ваш шановний [головний бенефіціар Skyrizon] Ван Цзін не має на території України порушувати українські закони», – пояснив президент компанії.

https://www.facebook.com/solovey.igor/videos/5096665320406099/

Водночас Богуслаєв, який до угоди з китайцями був одним із найбільших акціонерів «Мотор Січі», у коментарі журналістам після засідання комітету висловився проти пропозиції про повну націоналізацію підприємства. Він вважає, що треба залишити за китайцями 35%, а контрольний пакет – за державою.

«Ну яка націоналізація? Треба домовлятися з китайцями: дозволити їм 35%. Решту потрібно, щоб вони продали державі, цивілізовано. Послу треба пояснити: не дозволяє наша держава управляти нашим підприємством іноземному громадянину. Я наполягаю на тому, щоб контрольний пакет залишився державі, «Укроборонпрому». Але просто рвати відносини з китайськими друзями можна… Я їх називаю друзями, адже вони в критичний момент допомогли, позичили $100 млн. Але просто так, щоб ми на Китай начхали – так не роблять», – підкреслив він.

https://www.facebook.com/solovey.igor/videos/5096692467070051/

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок.

У матеріалах, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ідеться, що у 2016 році власник підприємства В’ячеслав Богуслаєв продав 56,009% акцій семи компаніям, пов’язаним із китайською Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd. Водночас в Антимонопольному комітеті України повідомили, що не давали дозволу на угоду, що в таких випадках необхідно.

У липні 2017 року на угоду звернула увагу Служба безпеки України, яка почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 (готування до злочину) і ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу.

У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій «Мотор Січі», які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть призвести до зміни їхнього власника. Акції заарештовано досі.

У 2019 році Богуслаєв підтвердив, що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов’язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.

Антимонопольний комітет України кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на придбання «Мотор Січі». Компанія Skyrizon намагалася отримати такий дозвіл спільно з компанією DCH українського бізнесмена Олександра Ярославського. Після того як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що має намір відсудити у держави Україна $3,5 млрд через втрачені інвестиції в «Мотор Січ».

Проти продажу ПАТ «Мотор Січ» китайським інвесторам виступали США. Під час візиту в Україну у 2019 році тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що спробує переконати українську владу, що співпраця з Китаєм небезпечна.

15 січня 2021 року бюро промисловості та безпеки міністерства торгівлі США занесло Skyrizon до списку «кінцевих військових користувачів, для яких встановлено спеціальний режим співпраці з американськими компаніями». У відповідь у компанії заявили про неприпустимість політизації торговельно-економічних відносин і необґрунтованого тиску на підприємства з Китаю.

Президент України Володимир Зеленський 28 січня підписав указ про введення санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі»: Skyrizon Aircraft Holdings Limited, Hong Kong Skyrizon Holdings Limited, Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment, Beijing Xinwei Technology Group.

Китайський інвестор назвав санкції «варварським грабежем». У МЗС Китаю висловили надію, що Україна захищатиме законні права та інтереси китайських підприємств та інвесторів.

У другому тижні березня фракція «Слуга народу» готується подати в Раду проєкт закону про націоналізацію ПАТ «Мотор Січ», повідомив глава фракції Давид Арахамія.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»