СПОСІБ ЖИТТЯ

«Приниження продавців через виконання норм закону неприпустиме». Омбудсмен відреагував на мовні скандали в Миколаєві та Одесі

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вирішив звернутися в поліцію через конфлікти, які останніми днями трапилися в Миколаєві й Одесі на мовному ґрунті. Про це пресслужба омбудсмена повідомила у Facebook.

В Одесі стався скандал 3 березня в магазині верхнього одягу: клієнтка обурювалася тим, що продавчиня розмовляла з нею українською. Жінка називала державну мову «яловичою», продавчиня відповіла українською, що клієнтів ніхто не змушує переходити на українську і вони можуть звертатися тією мовою, якою їм зручно.

Схожий інцидент стався в Миколаєві 2 березня в кав’ярні, повідомляло видання Svidok.info, посилаючись на власницю закладу. За її словами, відвідувач кричав на баристу через те, що та обслуговувала його українською, і довів жінку до сліз.

«Приниження продавців через те, що вони виконували норму закону, неприпустиме. Такі дії повинні однозначно кваліфікуватися за ст. 161 Кримінального кодексу України як умисні дії, спрямовані на розпалювання національної ворожнечі, образу почуттів громадян за мовною ознакою. На жаль, події в Миколаєві супроводжувалися приниженням честі та гідності персоналу закладу, а в Одесі – ще й публічним приниженням державної мови», – заявив Кремінь.

Він просить правоохоронців відреагувати на інциденти.

У таких випадках уповноважений із захисту державної мови радить громадянам України невідкладно звертатися в поліцію, зазначили у пресслужбі омбудсмена.

https://www.facebook.com/govuamova/posts/319479719848063

Згідно з Конституцією України, єдиною державною мовою у країні є українська, але держава гарантує вільне використання російської та інших мов національних меншин.

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Відповідно до закону українська мова є обов’язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Із січня 2021 року всі постачальники послуг, незалежно від форми власності, мають обслуговувати споживачів українською мовою, на прохання клієнта можуть використовувати іншу мову, прийнятну для обох сторін. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і релігійних обрядів.

Кремінь розповідав, що, відповідно до закону, на прохання клієнта його персональне обслуговування можуть здійснювати іншою мовою, окрім державної. Але тільки в разі, якщо це прийнятно для обох сторін.

«Ніхто не може зобов’язати фармацевта чи продавчиню обслуговувати клієнтів недержавною», – підкреслював він.

Згідно з опитуванням, яке минулого місяця провели Київський міжнародний інститут соціології та соціологічна компанія SOCIS, 52,7% громадян України вдома розмовляють українською мовою, 23,5% – російською, 22,5% – двома цими мовами, 1,2% – іншою мовою.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»