ПОЛІТИКА

У «Слузі народу» готують проєкт закону про націоналізацію «Мотор Січі»

Парламентська фракція «Слуга народу» готує проєкт закону про націоналізацію ПАТ «Мотор Січ». Про це перший заступник голови фракції, нардеп Олександр Корнієнко розповів у коментарі «Радіо Свобода».

«Плани про такі законопроєкти є, але поки неясно, як це буде і на яких умовах. Є загальновизнана практика в таких випадках повертати гроші інвестору», – сказав він, зазначивши, що тексту проєкту поки немає.

Також Корнієнко не уточнив, про яку суму компенсації може йтися.

Законопроєкт подаватимуть до Верховної Ради наступного тижня, сказав в ефірі «Прямого» голова фракції Давид Арахамія.

«Ви знаєте, що там наклали санкції проти китайських компаній, і це питання обороноздатності. Для того, щоб урегулювати правовий статус компанії, на наступному тижні буде поданий законопроєкт про націоналізацію «Мотор Січі», – повідомив він.

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок.

15 січня 2021 року бюро промисловості та безпеки міністерства торгівлі США занесло Skyrizon у список «кінцевих військових користувачів, для яких установлено спеціальний режим співпраці з американськими компаніями». У відповідь у компанії заявили про неприпустимість політизації торговельно-економічних відносин і необґрунтований тиск на підприємства з Китаю.

Президент України Володимир Зеленський 28 січня підписав указ про введення санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі»: Skyrizon Aircraft Holdings Limited, Hong Kong Skyrizon Holdings Limited, Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment, Beijing Xinwei Technology Group.

Китайський інвестор назвав санкції «варварським пограбуванням».

У матеріалах, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ідеться, що 2016 року власник підприємства В’ячеслав Богуслаєв продав 56,009% акцій семи компаніям, пов’язаним із китайською Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd. Водночас в Антимонопольному комітеті України повідомили, що він не давав дозволу на угоду, що в таких випадках необхідно. У липні 2017 року на угоду звернула увагу Служба безпеки України, яка відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 (готування до злочину) та ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу.

У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій «Мотор Січі», які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть призвести до зміни їхнього власника. Акції досі під арештом.

2019 року колишній акціонер компанії В’ячеслав Богуслаєв підтвердив агентству «Укрінформ», що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов’язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.

Антимонопольний комітет України кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на придбання «Мотор Січі». Компанія Skyrizon намагалася дістати такий дозвіл спільно з компанією DCH українського бізнесмена Олександра Ярославського. Після того, як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що має намір відсудити у держави Україна $3,5 млрд через утрачені інвестиції в «Мотор Січ».

Проти продажу ПАТ «Мотор Січ» китайським інвесторам виступали США. Під час візиту в Україну 2019 року тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що постарається переконати українську владу, що співпраця з Китаєм небезпечна.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»