ПОЛІТИКА

Мендель про регулювання медіасфери: Приходить хлопчисько, якому дають баблішка, і каже: «Я теж журналіст, відстоюю свободу слова»

Прессекретарка президента України Володимира Зеленського Юлія Мендель вважає, що журналісти мають самостійно подумати про саморегулювання. Про це вона сказала в інтерв’ю головній редакторці інтернет-видання «ГОРДОН» Олесі Бацман, відповідаючи на запитання, чи читала спікерка президента законопроєкт про медіа й чи розуміє, що в його теперішньому вигляді цей законопроєкт – не про дезінформацію, а про цензуру.

Мендель підкреслила, що теперішнє законодавство в медіасфері абсолютно несучасне, а створення майданчиків, які можуть поширювати дезінформацію, нічим не регламентують. Вона вважає неправильним, що журналістом може стати будь-яка людина, і для цього не потрібен «документ, який би вказував, що він журналіст».

«Я вважаю, що ви, професійні журналісти, маєте теж про це турбуватися. Тому що виходить, що ти 10-20 років у професії, ти дотримуєшся стандартів, ти розвиваєш контакти, знаходиш топових людей, ти працюєш. А потім приходить якийсь хлопчисько, якому дають баблішка, у якого немає жодних цінностей, немає розуміння журналістських стандартів або етики, приносить намордник прессекретарю до офісу. І він теж говорить – я журналіст, я відстоюю свободу слова», – заявила Мендель.

«Або приходить інша людина, яка розповідає стратегію накладання наративів іншої країни, говорить «Україна не держава», припустімо. І він теж говорить «Я – журналіст», – додала вона.

На думку спікерки, це етичне питання, і воно стоїть не перед Україною, а перед усім світом. «Тому що ми маємо чітко зрозуміти, де закінчується свобода слова, а де починається дезінформація», – сказала вона.

На уточнення Бацман, про те, що, як з’ясували на прикладі каналів, близьких до нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука, у держави є механізми для боротьби з російською пропагандою, Мендель заявила, що «не може РНБО збиратися заради кожного сайту».

Спікерка президента зазначила, що спірний законопроєкт зазнав різкої критики громадськості та його не ухвалила Рада, і ще раз підкреслила, що журналістам треба подумати про інструменти й платформи саморегулювання. «Це має цікавити вас найперше, і нам би дуже хотілося, щоб журналістику представляли професійні люди, які дотримуються стандартів», – сказала вона.

«Можливо, цей закон не пройде. І слава богу, що цей діалог увійшов у таку стадію, коли дійсно показав, наскільки важлива журналістика. Але те, що якийсь закон має бути, яким установлять, що таке медіа, і що є сьогодні журналістикою, і хто є журналістом – це обов’язково. Не можна жити у 21 столітті за законами 20-го», – резюмувала Мендель.

ВІДЕОВідео: Алеся Бацман / YouTube

Нашийник і повідець у подарунок Мендель до Офісу президента приносив у жовтні 2019 року колишній заступник головного редактора, колишній шеф-редактор новин «РБК-Україна» Сергій Гришин. Зараз він головний редактор телеканала «Ісландія».

Законопроєкт «Про медіа» №2693 авторства нардепів від «Слуги народу» зареєстрували у Верховній Раді наприкінці грудня 2019 року. Документ має регулювати діяльність телебачення, радіо, преси, онлайн-медіа, стрімінгових сервісів і платформ загального доступу до інформації. Автори законопроєкту, зокрема, запропонували наділити Нацраду з питань телебачення і радіомовлення функцією нагляду й контролю за всією сферою медіа.

Законопроєкт зазнав різкої критики журналістів і медіаорганізацій. Його відправили на повторне перше читання, але згодом 2020 року зареєстрували ще два інших законопроєкти про медіа.

Понад 100 журналістів, медіаменеджерів й експертів підписали відкритий лист президенту України Володимиру Зеленському, керівництву Верховної Ради, народним депутатам і європейським партнерам України, у якому закликали не підтримувати законопроєкт «Про медіа».

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко обіцяв, що зауваження представників українських ЗМІ та Ради Європи врахують.

Олеся БАЦМАН
головна редакторка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»