ПОЛІТИКА

У 1991 році Україна могла увійти в конфедерацію республік СРСР – Кравчук

У 1991 році, коли розпадався Радянський Союз, обговорювали питання про створення конфедерації, у яку ввійшла б зокрема Україна. Про це перший президент України Леонід Кравчук повідомив 8 березня в ефірі телеканала «Україна 24».

За його словами, збереження Радянського Союзу в іншому форматі розглядали в резиденції в Підмосков’ї незадовго до підписання Біловезьких угод. Цю тему обговорювали за участю зокрема першого президента РФ Бориса Єльцина й на той момент президента СРСР Михайла Горбачова.

«Єльцин порадився з багатьма керівниками республік, я пам’ятаю, ми з ним сиділи вдвох й обговорювали цю тему. Він говорив: «Леоніде Макаровичу, а якщо ми запропонуємо замість федерації конфедерацію?» І ми почали обговорювати, якою може бути конфедерація на території СРСР, і дійшли висновку: давайте обговоримо цю тему з Горбачовим», – розповів Кравчук.

За його словами, коли Горбачову пояснили, що «почалися великі рухи в республіках, люди хочуть більше прав, свобод, незалежності» і є варіант реформувати країну з федерації в конфедерацію, той запитав: «А зразок конфедерації можете запропонувати?»

«Єльцин говорить: «Звичайно, Швейцарія. Сьогодні ви президент, через рік Леонід Макарович, ще через рік я». Горбачов так задумався й каже: «Ні, ні, ні, так не можна, повинен бути один президент». Одразу було зрозуміло, що для Горбачова головним питанням була влада, він не хотів нічого міняти, якщо він не при владі. Ось після цього стало зрозуміло, що цей сценарій не пройде. І через деякий час Горбачов запропонував усесоюзний референдум про збереження СРСР. І стало ясно, що нічого радикально Горбачов не збирається міняти. Він хотів робити зміни при збереженні системи. А це неможливо», – підкреслив Кравчук.

Радянський Союз розпався у грудні 1991 року. 8 грудня голови Білорусі, Росії та України зібралися в Біловезькій пущі, констатували, що СРСР припиняє своє існування, і підписали угоду про створення СНД. Підпис під документом поставили вищі посадові особи й голови урядів трьох країн: Борис Єльцин і Геннадій Бурбуліс від РРФСР, Станіслав Шушкевич і В’ячеслав Кебич від Білорусі, Леонід Кравчук і Вітольд Фокін від України.

Унаслідок розпаду СРСР утворили 15 незалежних держав.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»