ГРОШІ

Експерт: «Антитютюнові активісти» використовують маніпуляції і напівправду про ринок тютюнових виробів для електричного нагрівання

Напівправда в питаннях оподаткування тютюновмісних виробів для електричного нагріву (ТВЕН) стає небезпечною, заявив 9 березня у своєму блозі на сайті «Цензор.НЕТ» директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександр Яворський.

«Такі моменти маніпуляцій і напівправди пов’язані з нещодавньою поправкою №55, яка передбачає більш поступове зростання акцизу на ТВЕН (не в 4,2 раза відразу, а у три рази плюс додатково по 30% щорічно). Навколо неї вже цілеспрямовано розігнали «паніку» і «зраду». А щодо автора поправки й 19 народних депутатів, які її підтримали, схоже, почалося відверте цькування. Причому у «зрадники батьківщини» навіть записали голову профільного комітету Данила Гетманцева, який і є головним ідеологом істотного підвищення акцизу на ТВЕН у 4,2 раза. Водночас навіть він уже погодився з тим, що акциз на ТВЕН слід збільшувати більш поступово», – написав експерт.

Він зазначив, що, зокрема, активісти заявляють: якщо акциз понизять на 30%, то бюджет втратить 3 млрд грн. Яворський підкреслює, що йдеться про підвищення, а не про зниження акцизу, але плавніше і до того ж суму «втрат» у прогнозах постійно змінюють, а значить, її насправді не обчислювали.

«У той же час набагато більш авторитетна наукова установа – Інститут економіки і прогнозування Національної академії наук України – дає абсолютно протилежний висновок: більш поступовий варіант підвищення акцизу за п’ять років дасть держбюджету на 18,7 млрд грн більше доходів, ніж «шоковий сценарій». А за підрахунками Федерації роботодавців України, більш поступовий сценарій підвищення акцизу вже у 2021 році дасть держбюджету на 2,6 млрд грн більше доходів, ніж різке підвищення акцизу в 4,2 раза. До того ж варто нагадати, що саме «шоковий сценарій» уже призвів до втрат держбюджету від акцизу на ТВЕН у січні, оскільки тютюнові компанії почали через це істотно скорочувати замовлення акцизних марок», – заявив автор.

Також він назвав неправдою твердження, що в Латвії акциз уже підняли до €218.

«По-перше, за даними міністерства фінансів Латвійської Республіки, підвищення ставки до €218, про яке говорить ГО «Життя», відбудеться не з 2021-го, а лише з 2023 року. По-друге, у країнах Євросоюзу ставка акцизу на ТВЕН обраховується в розрахунку на один кілограм тютюну (а не від кількості штук, як із 2021-го в Україні). Відповідно, щоб порівняти зі ставками в Латвії, український акциз потрібно перевести з тисяч штук у кілограми тютюну», – підкреслив Яворський.

За його словами, заяви, що в Білорусі ТВЕН дорожчі, ніж в Україні, і тому контрабанди звідти не буде, теж є маніпуляцією, оскільки автори порівнюють різні бренди стіків.

Твердження, що різке зростання акцизу дасть приріст доходів держбюджету, експерт назвав абсурдом.

«На жаль, у такому прямолінійному економічному абсурді бере участь Київська школа економіки, яка на замовлення антитютюнових організацій повідомляє про 103 млрд грн доходів від акцизів на ТВЕН за наступні п’ять років. За такою логікою акцизи треба було підвищити не в 4,2 раза, а у вісім або навіть краще в 10 разів. На жаль, ані в антитютюнових організаціях, ні в Київській школі економіки не чули про криву Лаффера – коли після досягнення певної критичної точки податкового навантаження доходи держави від податків починають знижуватися. Оскільки споживачі через зростання ціни будуть переключатися на традиційні сигарети і на контрабандну продукцію, з якої, зрозуміло, податки не сплачуються взагалі», – пояснив він.

Яворський нагадав, що 2019 року держбюджет недоотримав 14 млрд грн акцизу від тютюнової продукції саме через серйозне підвищення акцизу в попередні роки.

«І значною мірою втрати відбуваються через перехід споживачів на контрабанду й контрафакт. За даними TNS Kantar, частка нелегальної тютюнової продукції у 2020-му продовжувала зростати й досягла майже 7% ринку. За даними СБУ, загальні втрати держави за 20172019 роки через нелегальний тютюновий ринок склали приблизно 30 млрд грн», – резюмував директор департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»