ПОЛІТИКА

Голова Верховного Суду на з’їзді суддів: Звісно, і в судовій системі є своя «п’ята колона»

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська 9 березня, виступаючи на XVIII черговому з’їзді суддів України, говорила про довіру до судової системи, повідомляє кореспондент видання «ГОРДОН».

Данішевська почала з того, що розповіла про статистику оскарження рішень в апеляційних інстанціях. За її словами, українці оскаржили 13% рішень, винесених 2020 року. Голова Верховного Суду навела приклад соціологічних досліджень, результати яких свідчать про зростання довіри до судів у людей, які скористалися послугами суддів. «У 2020 році ми вже мали позитивний баланс», – зазначила Данішевська, посилаючись на опитування Центру Разумкова, яке провели в листопаді 2020 року.

«На жаль, достатньо низьким залишається рівень довіри тих людей, які складають своє враження про діяльність судової системи лише зі ЗМІ. Певна кількість таких людей супроводжують, умовно кажучи, наш з’їзд. Чого вимагають ці люди? Щоб в органах суддівського врядування були люди з бездоганною репутацій, доброчесні, професійні. І ми цього хочемо. Єдина різниця в тому, що нас закликають не проводити з’їзд, але між тим це наш конституційний обов’язок», – додала Данішевська.

Вона зазначила, що судді не можуть дослухатися до вимоги протестувальників і порушити закон.

«Сподіваюся, що всі ви сьогодні налаштовані на те, щоб обрати найбільш достойних, і я закликаю вас до цього. Ми повинні показати, що хоча ми йдемо своїм шляхом, проводимо цей з’їзд, але ми запропонуємо в наші органи саме таких людей, які мають бездоганну репутацію», – звернулася голова Верховного Суду до делегатів з’їзду.

Данішевська наголосила, що в судовій системі «незалежність не може бути окремо від підзвітності».

«Ми можемо бути незалежними лише тоді, коли будемо відповідальними. Але і відповідальними ми можемо бути лише за умови незалежності. Ми спостерігаємо, що в реальному житті судовій системі ще належить працювати над тим, щоб отримати дійсну незалежність, щоб кожен суддя відчув себе вільним і незалежним від будь-якого тиску – з боку влади або громадськості», – зазначила вона.

За словами Данішевської, у системі є «внутрішні сили», які намагаються «посіяти роздрай між суддями різних регіонів й інстанцій» і не шкодують на це «ані часу, ані грошей».

«Звісно, і в судовій системі є своя «п’ята колона», але я переконана, що ті люди, які забули про присягу [судді], або ті, які вважають нашу присягу лише фарсом, рано чи пізно підуть від нас – або силами наших органів, або силами громадськості, але судова система з часом буде достойно виглядати серед інших державних органів і здобуде належну повагу», – резюмувала голова Верховного Суду.

З’їзд суддів розпочав роботу о 10.00 сьогодні в «Президент Готелі» в Києві, він триватиме до 11 березня. Усього на з’їзді зареєстрували 278 делегатів. Очікують, що судді оберуть чотирьох нових членів Вищої ради правосуддя й одного суддю Конституційного Суду України (за квотою з’їзду).

З’їзд проводять під посиленою охороною поліції, чергують співробітники Держслужби з надзвичайних ситуацій, медики. У будівлі «Президент Готелю» з ранку мітингують активісти, які вимагають не проводити з’їзду до зміни правил добору членів ВСП і КСУ. Вони вважають, що процедура відбору членів ВСП «дозволила недоброчесним суддям захопити судову владу».

Спочатку планували, що з’їзд проведуть у Міжнародному центрі культури та мистецтв Федерації профспілок України, але локацію вирішили замінити за рекомендацією міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»