СВІТ

Шмигаль: «Північний потік — 2» – політичний проєкт, який від початку не мав комерційної доцільності

«Північний потік – 2» – політичний проєкт, запуск якого може порушити енергетичну безпеку Європи. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв’ю німецькому виданню Bild, переклад якого опубліковано на сайті українського уряду 20 березня.

«Позиція Києва залишається незмінною: це передусім політичний проєкт, який від початку не мав комерційної доцільності. Українська газотранспортна система готова транспортувати понад 140 млрд м³ газу на рік, у 2020 році нею в бік Європи пішло 55,8 млрд м³ російського газу. Це найкоротший транзитний шлях блакитного палива у Європу. Відповідно – це найдешевша ціна за транзит», – сказав прем’єр.

Він підкреслив, що Україна завжди була надійним транзитером.

«Запуск «Північного потоку – 2″, якщо до цього все ж дійде, означатиме для нас не лише недоотримання кількох мільярдів євро річного доходу. Це порушує енергетичну безпеку ЄС у першу чергу і створює економічні передумови щодо продовження фінансування агресивних дій російської влади щодо України зокрема. Тому Україна підтримує санкційну політику проти запуску газогону», – заявив глава уряду.

«Північний потік – 2» – газопровід, який має зв’язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м³ газу на рік. Повідомляли, що вартість проєкту – €9,9 млрд, його фінансують російський «Газпром» і п’ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall та Uniper, французька Engie й австрійська OMV.

Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають «Північний потік – 2» загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Будівництво газопроводу почали 2018 року. У грудні 2019 року будівництво заморозили, оскільки США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. На той момент було добудовано 93% газопроводу, повідомляв Nord Stream 2 AG.

За рік, 11 грудня 2020-го, будівництво відновили. До завершення будівництва двох ниток газопроводу всього залишилося 160 км «із невеликим», говорив президент РФ Володимир Путін 17 грудня. У лютому 2021 року в «Газпромі» заявляли, що збираються ввести «Північний потік – 2» в експлуатацію цього року.

23 лютого 2021 року стало відомо, що 18 європейських компаній покинули проєкт газопроводу «Північний потік – 2» або вже на стадії виходу. Причиною цього стали ймовірні санкції по щодо проєкту з боку США.

Олена КРАВЧЕНКО
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»