ПОЛІТИКА

Суд заарештував усе майно та акції «Мотор Січі» – СБУ

Шевченківський районний суд Києва на підставі матеріалів Служби безпеки України наклав арешт на цілісний майновий комплекс і 100% акцій підприємства «Мотор Січ», поінформував пресцентр СБУ.

Майно передали в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА).

У СБУ повідомили, що ведуть розслідування щодо «Мотор Січі» за двома напрямами: про можливу диверсію і підривну діяльність на користь Росії, а також щодо можливих порушень під час первинної приватизації і подальшої концентрації акцій підприємства.

Голова СБУ Іван Баканов заявив, що збереження української «Мотор Січі» – це питання національної безпеки.

«Мова йде не лише про долю одного підприємства, а про те, наскільки держава здатна захистити власні інтереси», – підкреслив він.

У СБУ додали, що підприємство, незважаючи на арешт, і далі працюватиме і виконуватиме замовлення, робочі місця буде збережено.

11 березня 2020 року Рада національної безпеки і оборони заявила про рішення повернути в державну власність «Мотор Січ». За словами Данілова, це відбудеться і з іншими стратегічними підприємствами, які опинилися у приватних руках. Інвестори таких підприємств, зазначив він, отримають компенсації.

Перший заступник фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко сказав, що «за два-три тижні» презентують законопроєкт про націоналізацію «Мотор Січі». Данілов заявив, що про націоналізацію не йдеться.

«Ішлося про те, що підприємство «Мотор Січ» найближчим часом буде повернуто у власність українського народу законним способом відповідно до чинного законодавства», – пояснив він.

На заяви про підготовку законопроєкту про націоналізацію «Мотор Січі» відреагував китайський інвестор підприємства – власник компанії Skyrizon Aircraft Holdings Ван Цзін. Він назвав це неприпустимим і пригрозив новими судовими позовами, повідомляв «Інтерфакс-Україна».

У МЗС Китаю заявили, що вимагають від України захистити права китайських інвесторів.

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок.

У матеріалах, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ідеться, що у 2016 році власник підприємства В’ячеслав Богуслаєв продав 56,009% акцій семи компаніям, пов’язаним із китайською Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd. Водночас в Антимонопольному комітеті України повідомили, що не давали дозволу на угоду, що в таких випадках необхідно.

У липні 2017 року на угоду звернула увагу Служба безпеки України, яка відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 (готування до злочину) і ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу.

У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій «Мотор Січі», які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть привести до зміни їхнього власника. Акції досі під арештом.

У 2019-му Богуслаєв підтвердив, що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов’язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.

Антимонопольний комітет України кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на придбання «Мотор Січі». Компанія Skyrizon намагалася дістати такий дозвіл спільно з компанією DCH українського бізнесмена Олександра Ярославського. Після того як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що збирається відсудити у держави Україна $3,5 млрд через втрачені інвестиції в «Мотор Січ».

Проти продажу ПАТ «Мотор Січ» китайським інвесторам виступали США. Під час візиту в Україну у 2019 році тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що спробує переконати українську владу, що співпраця з Китаєм є небезпечною.

15 січня 2021 року бюро промисловості та безпеки міністерства торгівлі США занесло Skyrizon до списку «кінцевих військових користувачів, для яких встановлено спеціальний режим співпраці з американськими компаніями». У відповідь у компанії заявили про неприпустимість політизації торговельно-економічних відносин і необґрунтованого тиску на підприємства з Китаю.

Президент України Володимир Зеленський 28 січня підписав указ про введення санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі»: Skyrizon Aircraft Holdings Limited, Hong Kong Skyrizon Holdings Limited, Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment, Beijing Xinwei Technology Group.

Китайський інвестор назвав санкції «варварським грабежем». У МЗС Китаю висловили надію, що Україна захищатиме законні права та інтереси китайських підприємств та інвесторів.

У березні фракція «Слуга народу» готується подати до Верховної Ради проєкт закону про націоналізацію ПАТ «Мотор Січ», повідомив голова фракції Давид Арахамія.

Президент ПАТ «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв звинувачував китайських партнерів у відмові від інвестицій, але виступав проти повної націоналізації. На його думку, треба «цивілізовано» залишити китайцям 35% підприємства.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»