СВІТ

«Катастрофічний моральний провал». Глава ВООЗ розкритикував нерівномірний розподіл вакцин між багатими і бідними країнами

Глава Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреєсус обурений через нерівномірний розподіл вакцин проти коронавірусної інфекції між бідними та багатими країнами. Про це він заявив на брифінгу 22 березня, сайт ВООЗ наводить текст виступу.

«У січні я говорив, що світ опиниться на межі катастрофічного морального провалу, якщо не вжити термінових заходів для забезпечення рівного розподілу вакцин. У нас є кошти для запобігання провалу, але шокує те, як мало було зроблено для його запобігання»,  сказав Гебреєсус.

Глава ВООЗ зазначив, що розрив між кількістю щеплень, зроблених у багатих країнах, і кількістю вакцинацій у межах COVAX – глобальної ініціативи для бідних країн – із кожним днем зростає і стає «все гротескнішим».

«Держави, які зараз проводять вакцинацію молодих, здорових людей із низьким ризиком захворювання, роблять це ціною життя медичних працівників, людей похилого віку і представників інших груп ризику в інших країнах. Найбідніші держави турбує питання, чи дійсно багаті країни мають на увазі те, що вони кажуть, коли стверджують про солідарність», – додав Гебреєсус.

Нерівномірний розподіл вакцини не тільки обурливий, але і веде до економічного та епідеміологічного саморуйнування, вважає він.

«Деякі країни женуться за вакцинацією всього свого населення, тоді як інші нічого не мають. Це може купити короткострокову безпеку, але це помилкове відчуття безпеки», – сказав він, зазначивши, що через продовження циркуляції збільшуватиметься кількість модифікацій вірусу, і відповідно – ростиме ймовірність того, що нові мутації будуть стійкими до вакцин.

«І доти, доки вірус продовжуватиме циркулювати всюди, люди й далі вмиратимуть, торгівля і подорожі і далі порушуватимуться, а економічне відновлення і далі відкладатиметься», – резюмував Гебреєсус.

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

COVAX – це глобальний механізм щодо забезпечення доступності вакцин проти COVID-19. До програми приєдналося 172 країни, серед них 92 держави з низьким або середнім рівнем доходу, які мають право отримати частину препаратів безплатно.

Як повідомляють на сайті ООН, ЮНІСЕФ очолює процес закупівель і постачань вакцин проти коронавірусу. У межах цієї ініціативи 2021 року планують доставити по всьому світу 2 млрд доз вакцин. На першому етапі вакцини отримає 142 країни, які приєдналися до цієї ініціативи.

Україна теж очікує вакцину проти коронавірусу в межах COVAX: 1,78 млн доз вакцини від AstraZeneca і 117 тис. доз вакцини Pfizer.

В Україні зареєстровано три вакцини проти коронавірусу – Oxford/AstraZeneca (Covishield), Pfizer/BioNTech і CoronaVac, розроблена Sinovac Biotech.

З 24 лютого українців щеплюють вакциною Covishield, яку привезли з Індії. Згідно з календарним планом на 2021 рік, першими безплатні щеплення отримують медики, які працюють із хворими на COVID-19, і військовослужбовці зі складу операції Об’єднаних сил. До листопада хочуть щепити інших медиків, працівників сфер держбезпеки і освіти, а також людей від 60 років. Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) планують охопити вакцинацією.

Препаратів інших виробників Україна поки не отримала.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»