СВІТ

Віцепрем’єр Словаччини подав у відставку на тлі скандалу із закупівлею російської вакцини проти коронавірусу

Віцепрем’єр, міністр економіки Словаччини Ріхард Сулик (партія «Свобода і солідарність») 22 березня заявив у Facebook, що йде у відставку через скандал, який почався у країні після закупівлі російської вакцини проти коронавірусу «Супутник V».

Політична криза у Словаччині почалася 1 березня, коли прем’єр Ігор Матович і міністр охорони здоров’я Марек Крайчі (обидва – з партії «Звичайні люди») зустріли перші поставки вакцини «Супутник V» в аеропорту «Кошице». Партії «Для людей» та «Свобода і солідарність» виступили проти закупівлі й вимагали відставки глави МОЗ, пригрозивши виходом із коаліції.

11 березня Крайчі звільнився, а за три дні за підсумками переговорів із членами коаліції лідерка партії «Для людей» Вероніка Ремішова заявила у Facebook, що бачить два виходи із ситуації, яка склалася: дострокові парламентські вибори або негайна відставка Матовича і Сулика. Сулик вимагав відставки Матовича, а останній 21 березня сказав, що звільниться, якщо буде виконано низку умов. Крім іншого, Матович вимагав звільнення Сулика і міністерки юстиції Марії Колікової (партія «Для людей»).

Сулик назвав вимоги прем’єра особистою помстою.

«Попри це, я виконую обіцяне і звільняюся з посади міністра економіки. Я роблю це тому, що ситуацію у словацькому уряді потрібно терміново вирішити», – написав він.

Віцепрем’єр очікує, що тепер у відставку подасть Матович.

«Якщо він також іде у відставку, строк повноважень усіх міністрів закінчується. Ми готові до перебудови уряду, зокрема змінити прем’єр-міністра», – додав Сулик у відеозверненні, яке цитує Pravda.

https://www.facebook.com/RichardSulik/videos/710092889682799/

Словаччина друга у Європейському союзі після Угорщини отримала російську вакцину «Супутник V» (вакцинація російським препаратом в Угорщині стартувала 11 лютого). Словаччина закупила у РФ 2 млн доз препарату.

Вакцинації препаратом проти COVID-19 «Супутник V» у Словаччині поки не розпочали.

Хоча препарат не схвалило Європейське агентство з лікарських засобів для використання у ЄС, його зареєструвало Нацагентство Словаччини, що займається сертифікацією лікарських препаратів.

Вакцину «Супутник V», розроблену центром імені Гамалії, було зареєстровано в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і витримала всі перевірки. За його даними, до 22 березня препарат зареєстрували в 55 країнах.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її було зареєстровано до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас група російських учених зауважувала, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – жар, утрату нюху, підвищений тиск.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу у Брюсселі 17 лютого висловила здивування тим, що Росія пропонує іншим країнам «Супутник V», не вакцинувавши власного населення. Єврокомісія на початку березня заявила, що не веде переговорів про придбання вакцини «Супутник V», попри те, що регуляторний орган ЄС почав розглядати її для можливого схвалення.

8 березня європейський регулятор закликав країни ЄС не поспішати зі схваленням російської вакцини, оскільки даних про вакцинованих цим препаратом людей ще недостатньо.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»