ПОЛІТИКА

Азарову оголосили про підозру у зраді через Харківські угоди

Слідчі Державного бюро розслідувань оголосили про підозру колишньому прем’єр-міністру України. Про це пресслужба Офісу генпрокурора повідомила 24 березня.

Колишнього главу уряду підозрюють у державній зраді (ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України).

Справа стосується Харківських угод, які було підписано 2010 року. У повідомленні не вказано імені чиновника, але тоді уряд України очолював Микола Азаров.

«Ексголова уряду підозрюється в тому, що, діючи спільно та за попередньою змовою з колишнім президентом України [Віктором Януковичем], розуміючи, що угода між Україною та РФ із питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України суперечить Конституції та закону України «Про міжнародні договори України», вчинив дії, спрямовані на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України», – ідеться в повідомленні.

За даними слідства, Азаров у квітні 2010 року забезпечив погодження проєкту Харківських угод і закону про їх ратифікацію без фактичного розгляду цих документів уповноваженими органами. Також він на закритому засіданні уряду підписав розпорядження про схвалення угоди Кабміном і, з порушенням закону «Про міжнародні договори України», вніс проєкт угоди на розгляд президенту.

Такі дії Азарова, за даними правоохоронців, дали можливість Януковичу від імені України підписати Харківські угоди, внести в парламент законопроєкт про їх ратифікацію, а Верховній Раді надати згоду на його обов’язковість.

«В результаті підписання та ратифікації Харківських угод були штучно створені передумови для збільшення чисельності військ РФ на території України, вторгнення збройних сил РФ та окупації ними півострова Крим. Своїми діями колишній голова уряду України надав іноземній державі – Російській Федерації – та її представнику допомогу у проведенні підривної діяльності проти України, яка полягала у втручанні в її внутрішню та зовнішню політику; спробах зменшення економічного й оборонного потенціалу України, зниженні її обороноздатності; посиленні економічної залежності України від РФ, у тому числі від постачання російських енергоносіїв», – ідеться в повідомленні.

11 березня Рада національної безпеки і оборони України доручила Службі безпеки України перевірити обставини ратифікації Харківських угод. СБУ відкрила кримінальне провадження за статтею про держзраду.

Харківські угоди 2010 року підписали тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв. Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка в парламенті, димові шашки і киданням яєць у президію. У січні 2021 року Януковича Держбюро розслідувань через підписання документа повідомило про підозру в держзраді.

Згідно з угодами, Україна одержувала знижку на газ у розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України із 2017-го до 2042 року. Як пояснювали у ДБР, фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія збільшила ціну на газ удвічі. Підписавши угоду під приводом одержання знижки на газ, Янукович штучно створив передумови до збільшення чисельності військ РФ та умови їх перебування на території України, підкреслювали в Офісі генпрокурора.

Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Після окупації Криму РФ денонсувала Харківські угоди.

Олена КРАВЧЕНКО
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»