СВІТ

Банк Англії анонсував банкноту £50 із математиком Тьюрингом. Під час Другої світової він зламав нацистські шифри

Банк Англії випустив банкноти номіналом £50 британського математика Алана Тьюринга. Про це 25 березня повідомила пресслужба Банку Англії.

Тьюринга називають батьком сучасної інформатики і засновником теоретичної бази штучного інтелекту. Під час Другої світової війни йому разом із колегами вдалося зламати код знаменитої німецької шифрувальної машини «Енігма».

Однак після закінчення війни, у 1952 році, Тьюринга засудили за гомосексуальність, яка була в тогочасній Британії кримінальним злочином, математик зазнав хімічної кастрації.

У 1954 році його виявили мертвим у власному будинку. Слідчі дійшли висновку, що він наклав на себе руки, прийнявши ціаністий калій, однак протягом останніх років версію про самогубство ставлять під сумнів.

«Поява Алана Тьюринга на банкноті £50 є знаковим моментом у нашій історії. Це не тільки святкування його наукового генія, який допоміг скоротити війну і вплинути на технології, які ми досі використовуємо сьогодні, а й підтвердило його статус однієї з найзнаковіших фігур ЛГБТ + у світі. Тьюринга хвалили за його талант і переслідували за те, що він гей», – прокоментував випуск банкноти з Тьюрингом директор Центру урядового зв’язку Великобританії Джеремі Флемінг.

Фото: gchq.gov.uk

Дизайн банкноти містить безліч посилань, пов’язаних із життям і спадщиною Тьюринга. Зокрема, можна побачити:

  • технічні креслення Bombe (машини, використаної для злому «Енігми»);
  • частину тікерної стрічки, на якій вказано дату народження Тьюринга у двійковому форматі (23 червня 1912 року);
  • зелену і золоту фольгу, що скидається на мікрочип;
  • також таблицю і математичні формули з однієї з найвідоміших робіт Тьюринга;
  • цитату Тьюринга, наведену в інтерв’ю газеті Times 11 червня 1949 року: «Це тільки передчуття того, що має статися, і тільки тінь того, що буде»;
  • підпис Тьюринга в книзі відвідувачів будинку Макса Ньюмана в 1947 році, яку виставлено у Блетчлі-парку, де він працював під час Другої світової війни.

Банкноту з Тьюрингом випустять в обіг 23 червня цього року – у день народження математика.

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»