СВІТ

Політична криза через закупівлю російської вакцини у Словаччині. Прем’єр іде у відставку

Прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович заявив 28 березня на пресконференції, що піде у відставку для врегулювання коаліційної кризи, яка виникла через закупівлю російської вакцини проти коронавірусної інфекції «Супутник V». Про це написав Forbes Slovensko.

Планують, що Матович залишиться в новому уряді. На посаді прем’єра Матовича замінить міністр фінансів Едуард Хегер, який поступиться йому своїм місцем.

Хегер, як і Матович, – представник партії «Звичайні люди» (повна назва – «Звичайні люди і незалежні особистості» – OĽaNO).

Уряд Матовича сформувала в березні 2020 року коаліція, в яку увійшли чотиро партії: OĽaNO, «Ми сім’я» (Sme Rodina), «Свобода і солідарність» (SaS) і рух «За народ» (Za Ľudí).

Політична криза у Словаччині почалася 1 березня, коли прем’єр Ігор Матович і міністр охорони здоров’я Марек Крайчі (обидва – з партії «Звичайні люди») зустріли перші партії вакцини «Супутник V» в аеропорту «Кошице». Партії «Для людей» і «Свобода і солідарність» виступили проти закупівлі й висунули вимогу щодо відставки глави МОЗ, пригрозивши виходом із коаліції.

11 березня Крайчі звільнився, а за три дні за підсумками перемовин із членами коаліції лідерка партії «Для людей» Вероніка Ремішова заявила, що бачить два виходи із ситуації, що склалася: дострокові парламентські вибори або негайна відставка Матовича і віцепрем’єра, міністра економіки Словаччини Ріхарда Суліка (представника партії «Свобода і солідарність»).

Сулік вимагає відставки Матовича, а останній 21 березня сказав, що звільниться, якщо виконють низку умов. Окрім іншого, Матович вимагає звільнення Суліка і мінісерки юстиції Марії Колікової (партія «Для людей»). Сулік подав у відставку 22 березня, за кілька днів його партія заявила про вихід із коаліції.

28 березня Матович у Facebook написав, що знімає зустрічні вимоги до партнерів по коаліції.

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10221735986921385

Голова партії «Ми сім’я» Борис Коллар заявив про підтримку кандидатури нового прем’єра, як пише SME, пропозицію Матовича прийняли і в партії «Свобода і солідарність».

Хегер анонсував перемовини з партнерами по коаліції, за їх підсумками він має намір зустрітися із президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою, яка, згідно з конституцією країни, призначає прем’єра.

У Словаччину другу в Європейському союзі після Угорщини надійшла російська вакцина «Супутник V» (вакцинацію російським препаратом в Угорщині розпочали 11 лютого). Словаччина закупила у РФ 2 млн доз препарату.

Вакцинації препаратом проти COVID-19 «Супутник V» у Словаччині поки що не розпочали.

Хоча препарат не схвалено Європейським агентством із лікарських засобів для використання в ЄС, його зареєструвало Нацагентство Словаччини, що займається сертифікацією лікарських препаратів.

Вакцину «Супутник V», розроблену центром імені Гамалії, було зареєстровано в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 26 березня препарат «Супутник V» схвалили для використання у 57 країнах.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас деякі російські вчені зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – лихоманку, втрату нюху, підвищеня тиску.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу у Брюсселі 17 лютого висловила здивування тим, що Росія пропонує іншим країнам «Супутник V», не вакцинувавши власне населення. Єврокомісія на початку березня заявила, що не веде перемовин про закупівлю вакцини «Супутник V», незважаючи на те, що регуляторний орган ЄС почав розглядати її для ймовірного схвалення.

8 березня європейський регулятор закликав країни ЄС не поспішати зі схваленням російської вакцини, оскільки даних про вакцинованих цим препаратом людей ще недостатньо.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»