ПОЛІТИКА

Президент Зеленський перевищив свої повноваження – експертка з конституційного права про звільнення Тупицького

Скасування указу президента-утікача Віктора Януковича про призначення суддею Конституційного Суду України Олександра Тупицького загострить протистояння між Офісом президента і КСУ. Про це в коментарі виданню «ГОРДОН» заявила експертка з конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

«Президент не мав права скасовувати указ про призначення Тупицького суддею КСУ – це незаконно. Така ситуація для України не нова. Уперше на такий крок наважився Віктор Ющенко, коли скасував указ про призначення суддею КСУ Сюзанни Станік. Тоді Верховний Суд постановив, що акти індивідуального характеру фактично вичерпують свою дію в момент їх випуску, їх скасування є неправильною практикою. Тим паче, 2016 року набули чинності зміни до Конституції України і президенти втратили право звільняти суддів Конституційного Суду. Тобто президент Володимир Зеленський перевищив свої повноваження. Звільняти суддю має право тільки сам КСУ», – сказала Кириченко.

Той факт, що призначив Тупицького Янукович, засуджений за державну зраду, не впливає на сутність ситуації, підкреслила співрозмовниця.

«Президент Зеленський назвав свій указ «Про деякі питання забезпечення національної безпеки України». Але це не виправдовує перевищення повноважень. Під захист національної безпеки можна підвести що завгодно. Очевидно, звільнення судді КСУ – не з цього переліку питання. Коли є підозра, що діяльність голови КСУ загрожує національній безпеці, цю справу має розслідувати СБУ і передати в суд. Якщо суд його визнає винуватим, суддю звільнять. Посилатися на те, що РНБО дав доручення переглянути укази, підписані Януковичем, некоректно. Президент може діяти тільки в межах своїх повноважень», – підкреслила Кириченко.

На її думку, указ президента не має жодних юридичних наслідків.

«Чи є наслідки указу? На мій погляд, ні. Ця історія із КСУ розпочалася ще 2019 року з моменту обрання Зеленського. Історія конфліктних відносин президента і КСУ триватиме. Цей указ не вирішить ситуації, а, навпаки, загострить протистояння між Офісом президента і КСУ. Якщо президент наважиться на швидке заповнення вакантних місць, надалі це призведе до кризових явищ: нових суддів призначать, а усунутих відновлять. Навряд чи це покращить діяльність КСУ», – сказала експертка.

Вона зазначила, що судді КСУ можуть опротестувати указ Зеленського.

«Влада наполягає, що Тупицього усунули з посади. Поки Верховний Суд не визнає указ неконституційним або сам КСУ не розгляне питання конституційності указу, цей документ є чинним. Але очевидно, що питання залишається відкритим. Найімовірніше, звільнені судді опротестовуватимуть указ. Як – за допомогою Верховного Суду чи знайдуть 45 підписів нардепів і внесуть подання до КСУ – складно сказати. Не виключено, що вони напишуть заяву про відставку. Але, думаю, якщо вони не зробили цього раніше, не зроблять і тепер», – резюмувала Кириченко.

Уранці 27 березня опублікували указ президента України Володимира Зеленського, яким він скасував указ президента-утікача Віктора Януковича про призначення Олександра Тупицького і Олександра Касмініна суддями КСУ. Зеленський повідомив, що скасував указ у межах перевірки всіх чинних указів і розпоряджень Януковича щодо загрози національній безпеці.

Представник президента у КСУ Федір Веніславський сказав, що Тупицький із 2014 року «стояв на боці країни-агресора». Він вважає указ Зеленського законним.

29 березня стало відомо, що КСУ збереться на спеціальне пленарне засідання 12 квітня. Судді розглянуть питання про звільнення з посади суддів Тупицького і Касмініна.

Тупицького підозрюють у підкупі свідка і введенні в оману суду завдяки свідомо неправдивим свідченням свідка. 28 грудня 2020 року він мав з’явитися в Офіс генпрокурора України для вручення підозри. Як розповіли в Офісі генпрокурора, Тупицький повідомив, що не може прибути за сімейними обставинами, але не надав документів про поважність причин неявки. Повідомлення про підозру Тупицькому надіслали поштою. У Держбюро розслідувань зазначили, що йому вручили повідомлення про підозру, хоч він і заперечує це.

28 грудня Офіс генерального прокурора надіслав Зеленському клопотання про усунення Тупицького з посади судді КСУ строком на два місяці, а 29 грудня глава держави підписав відповідний указ. 26 лютого Зеленський продовжив строк  усунення голови КСУ ще на місяць.

30 грудня КСУ опублікував заяву, у якій підкреслив, що не усуватиме Тупицького з посади, незважаючи на указ Зеленського. У суді заявили, що указ Зеленського не відповідає Конституції, оскільки вона не дає президенту права і взагалі не передбачає можливості усувати суддів КСУ.

Тупицький звернувся зі скаргою до генпрокурорки України Ірині Венедіктової, звернувся до Окружного адміністративного суду Києва і перейшов на дистанційний режим роботи.

Олена ПОСКАННА
журналістка, редакторка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»