ПОЛІТИКА

Рішення РНБО щодо «Мотор Січі» повністю відповідає українським інтересам – амбасадорка України у США

У питанні, що стосується підприємства «Мотор Січ», Україна має дбати насамперед про свої інтереси. Про це нова амбасадорка України у США Оксана Маркарова заявила в інтерв’ю «Радіо Свобода», опублікованому 3 квітня.

Так Маркарова відповіла на запитання про те, чи немає в ситуації з поверненням «Мотор Січі» у власність держави «негативного трикутника США – Китай – Україна».

«У питаннях «Мотор Січі» ми повинні в першу чергу думати про наші українські інтереси. І саме це стало підставою для рішення РНБО про повернення компанії в державну власність. І я впевнена в тому, що наша позиція тут не тільки правильна, але досить сильна. Тому це рішення повністю відповідає нашим інтересам«, – сказала Маркарова.

Ведучий уточнив, чи враховували в цьому випадку позицію США і чи висловлював її Вашингтон.

«Ще раз. Це питання наших українських інтересів. Тобто це питання того, наскільки взагалі законно відбувалися деякі речі навколо «Мотор Січі» раніше. І я думаю, що тут якраз ця позиція була досить обґрунтованою, вона була досить однозначною з нашого питання. Я впевнена, що всі питання, які є, будуть продовжувати обговорюватися, у тому числі, якщо є якісь потенційні претензії від інших країн, вони теж можуть бути обговорені на основі конкретних документів. [Але] звичайно, ми відстоюємо свою позицію», – відповіла пані посол.

11 березня 2021 року РНБО заявила про рішення повернути в державну власність це підприємство. За словами Данілова, це станеться і з іншими стратегічними підприємствами, які опинилися в приватних руках. Інвестори таких підприємств, зазначив він, одержать компенсації. Данілов зазначав, що йдеться про «націоналізацію» «Мотор Січі». Підприємство «буде повернуто у власність українського народу в законний спосіб відповідно до чинного законодавства«, говорив він.

Перший заступник голови парламентської фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко повідомив 12 березня, що законопроєкт щодо «Мотор Січі» презентують за два-три тижні.

20 березня суд наклав арешт на майно і 100% акцій «Мотор Січі», повідомили у СБУ. Майно передано в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), з обов’язковим визначенням керівної компанії, яка має державну форму власності.

На заяви про підготовку законопроєкту стосовно «Мотор Січі» відреагував китайський інвестор підприємства – власник компанії Skyrizon Aircraft Holdings Ван Цзін. Він назвав це неприпустимим і пригрозив новими судовими позовами, повідомляв «Інтерфакс-Україна». У МЗС Китаю заявляли, що вимагають від України захистити права китайських інвесторів.

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок.

У матеріалах, опублікованих у Єдиному державному реєстрі судових рішень, ідеться, що у 2016 році власник підприємства В’ячеслав Богуслаєв продав 56,009% акцій семи компаніям, пов’язаним із китайською Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd. Водночас в Антимонопольному комітеті України повідомили, що не давали дозволу на угоду, що в таких випадках необхідно.

У липні 2017 року на угоду звернула увагу Служба безпеки України, яка почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 (готування до злочину) і ст. 113 (диверсія) Кримінального кодексу.

У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій «Мотор Січі», які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть привести до зміни їх власника. Акції заарештовано досі.

У 2019 році Богуслаєв підтвердив, що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов’язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.

Антимонопольний комітет України кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на придбання «Мотор Січі». Компанія Skyrizon намагалася дістати такий дозвіл спільно з компанією DCH українського бізнесмена Олександра Ярославського. Після того як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що має намір відсудити в держави Україна $3,5 млрд через утрачені інвестиції в «Мотор Січ».

Проти продажу ПАТ «Мотор Січ» китайським інвесторам виступали США. Під час візиту в Україну 2019 року тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що намагатиметься переконати українську владу, що співпраця з Китаєм є небезпечною.

У січні 2021 року США та Україна ввели санкції проти китайських інвесторів «Мотор Січі». У Китаї санкції назвали «варварським грабежем».

Богуслаєв звинуватив китайських партнерів у відмові від інвестицій, але виступав проти повної націоналізації. На його думку, треба «цивілізовано» залишити китайцям 35% підприємства.

Глава Української держави Володимир Зеленський заявив, що, поки він президент, іноземці не дістануть контролю над підприємством «Мотор Січ».

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»