СВІТ

Прем’єр Чехії заявив, що ЄС «непрямо змушує» країну до переговорів щодо купівлі російської вакцини «Супутник V»

Прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш заявив 3 квітня, що Євросоюз «непрямо змушує» країну до переговорів щодо купівлі російської вакцини проти коронавірусу «Супутник V», повідомив сайт Seznam Zprávy.

Портал зазначає, що Бабіш раніше говорив про неприпустимість таких переговорів без схвалення російської вакцини європейським регулятором. Його позиція змінилася після переговорів у Євросоюзі про розподіл додаткових 10 млн доз вакцини від Pfizer.

За даними Seznam Zprávy, після цих переговорів Чехія могла отримати 140 тис. додаткових доз, але досягнули домовленості про 70 тис. доз.

Бабіш за підсумками переговорів сказав, що ЄС ставить Чехію в ситуацію, в якій «з одного боку, ідеться про солідарність, але коли доходить до того, щоб почати піклуватися, це не працює». Він заявив, що не здивований позицією канцлера Австрії Себастьяна Курца, який заявив про плани купити російський препарат, і Словаччини, куди вже доправили перші партії.

На запитання, чи може така ситуація призвести до початку переговорів про закупівлю «Супутника V» до його схвалення Європейським агентством із лікарських засобів (ЕМА), Бабіш відповів: «Непрямо нас змушують це робити».

Порталу Deník N Бабіш сказав, що розглядає можливість закупівлі 1 млн доз російської вакцини.

«Супутника V» не схвалено ЕМА для використання в ЄС.

Однак його закупили Угорщина і Словаччина, в останній через це почалася урядова криза, прем’єр пішов у відставку. Вакцинації препаратом проти COVID-19 «Супутник V» у Словаччині поки не почали, в Угорщині вона стартувала 11 лютого.

Вакцину «Супутник V» зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 30 березня препарат «Супутник V» схвалили для використання у 58 країнах.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Багато російських учених зазначало, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, які зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – гарячку, втрату нюху, підвищений тиск.

Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу у Брюсселі 17 лютого висловила здивування тим, що Росія пропонує іншим країнам «Супутник V», не вакцинувавши власного населення. Єврокомісія на початку березня заявила, що не веде переговорів про купівлю вакцини «Супутник V», незважаючи на те, що регуляторний орган ЄС почав розглядати її для можливого схвалення.

8 березня європейський регулятор закликав країни ЄС не поспішати зі схваленням російської вакцини, адже даних про вакцинованих цим препаратом людей ще недостатньо.

Аліна ГРЕЧАНА
журналістка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»