ПОЛІТИКА

Правознавець Хавронюк: Якщо тлумачити санкції РНБО як адміністративні обмеження, суд не допоможе їх скасувати

«РНБО не підміняє собою суд, бо не карає громадян. Суд призначає покарання: у кримінальному процесі – кримінальне, а в адміністративному процесі – адміністративне. Санкції РНБО (хоча їх коректніше називати адміністративними обмеженнями) накладають тимчасово, щоб завершити якийсь процес і щоб особа, яка здійснює якусь діяльність, не могло зловживати своїми правами. Тож із погляду закону в цьому процесі все нормально», – пояснив Хавронюк.

Водночас він зазначив, що доопрацювання потребує закон, що регламентує застосування санкцій.

«У законі про санкції потрібно було б зробити уточнення, що їх можна застосовувати і щодо громадян України в певних випадках. Не тільки коли йдеться про тероризм, а й про інші явища, що створюють небезпеку для політики, економіки, екології, фінансів тощо. У нас прямо в законі не сказано, що такі обмеження можна застосовувати проти громадян країни. У цій частині закон потрібно вдосконалити. Порушення прав людини в разі накладання санкцій немає, тому що людину не позбавляють якихось благ з метою покарання. Її тимчасово обмежують у здійсненні певної діяльності. Це пов’язано з необхідністю розібратися в ситуації», – сказав співрозмовник.

Він підкреслив, що громадяни, проти яких за рішенням РНБО вводять санкції, можуть звертатися в судові інстанції.

«У ЄСПЛ [підсанкційні] люди подати скаргу не можуть, тому що спочатку їм треба пройти всі вітчизняні інстанції. Але звернутися до господарського або адміністративного суду вони легко можуть, і вони це роблять. Але суть у тому, що суд не може скасувати закону. Він розв’язує правовий конфлікт за допомогою тлумачення закону. А якщо тлумачити накладення санкцій як застосування адміністративного обмеження, то жоден суд не допоможе», – резюмував експерт.

2 квітня на засіданні РНБО ухвалили рішення ввести санкції проти 10 людей, яких рада вважає причетними до контрабанди. Голова Служби безпеки України Іван Баканов заявив, що санкції запровадили на підставі даних СБУ.

Серед осіб, проти яких запровадили санкції, – одеські бізнесмени Вадим Альперін, Олександр Чудаков, Віктор Шерман, а також Олександр Кравченко, Володимир Дідух, Іван Бокало, Валерій Пересоляк, Юрій Кушнір, Орест Фірманюк і Олександр Ерімічук.

Олена ПОСКАННА
журналістка, редакторка

Источник

Похожие статьи

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»